Hlavní obsah

Halle Berryová: Celý život jsem se snažila vyniknout. Dělala jsem pro to úplně všechno

Oscarová herečka z amerického Ohia na sebe strhne pozornost, ať už hraje Bond girl, ztělesňuje superhrdinku Storm v X-Menech, či Sofii v thrilleru John Wick 3. Stále atraktivní a ve skvělé kondici propaguje Halle Berryová (59) nový psychologický thriller Cesta zločinu. Hraje v něm s populárním Australanem Chrisem Hemsworthem.

Foto: Falcon, Merrick Morton

Halle Berryová v psychologickém thrilleru Cesta zločinu

Stručně
Souhrn je vygenerován pomocí umělé inteligence.
  • Halle Berryová se v připravovaném filmu Cesta zločinu ujala role pojišťovací makléřky Sharon, která se zaplete do riskantní loupeže s Chrisem Hemsworthem.
  • S filmem se ztotožnila, protože jeho postavy bojují za to, aby byly vidět a slyšet, což odráží její celoživotní snahu vyniknout a bojovat za práva jednotlivců.
  • Berryová, která v roce 2002 získala Oscara za Ples příšer, se dnes věnuje rozmanitým akčním rolím jako herečka, režisérka i producentka.
Článek

Film, režírovaný uznávaným britským spisovatelem a filmařem Bartem Laytonem, je adaptací známé novely Dona Winslowa Crime 101, v níž vystupuje obávaný, osamělý zloděj šperků, operující podél známé kalifornské dálnice Pacific Coast Highway 101.

Nepolapitelného zloděje Mika, jehož riskantní loupeže po čtyři roky mátly americkou policii, hraje Chris Hemsworth. Ten ke své poslední loupeži přesvědčí Halle Berryovou alias pojišťovací makléřku Sharon.

Berryová popsala svou postavu následovně: „V roli této ženy jsem se ocitla ve velice tíživé situaci. Být zapletená do riskantní loupeže mě ale lákalo. Role totiž svědčila o napjatých a nebezpečných momentech se spoustou adrenalinu.“

Když Halle Berryová s Hemsworthem na CinemaConu 2025 v Las Vegas propagovali Cestu zločinu, Halle o Chrisovi řekla pro E! News: „V jednom okamžiku, když jsme společně pracovali na připravovaném filmu, se za mě postavil. Postavil se za ženu, i když nemusel. A já jsem okamžitě věděla, že budu jeho fanynkou po zbytek jeho života.“

Po premiéře 28. ledna ještě na otázku, proč ji role přitahovala, odpověděla herečka listu The Independent slovy: „Ve svém osobním životě jsem vždycky bojovala za to, aby mě bylo vidět i slyšet a aby nikdo nevylučoval jednotlivce ze společnosti, takže se s filmem hluboce ztotožňuji. Jeho postavy měly co říct, což je podle mě velmi důležité, zejména v této době.“

Následovat své sny

Narodila se v průmyslovém Clevelandu v rodině Afroameričana Jeroma a bělošky Judith s anglickými předky. Když jí byly čtyři roky, surový, násilnický otec rodinu opustil a Halle se starší sestrou Heidi vychovávala matka, zdravotní sestra na psychiatrii. Film ji přitahoval už jako malou. Na tu dobu vzpomíná často.

„Začalo to tím, že matka byla pořád v práci a mně i sestře se filmy staly únikem v našem malém světě. Viděly jsme Báječný život, Čaroděje ze země Oz a Karlíka a továrnu na čokoládu, později to byly Ocelové magnólie a Kramerová versus Kramer. Jako mladá dívka v Americe jsem si právě díky těmto filmům uvědomila, že můžu snít, že filmy mají moc léčit.“

Jako členka poroty v Cannes loni v květnu pak dodala: „Nejvíc ale mou dráhu ovlivnila učitelka v páté třídě, která je i kmotrou mých dětí. Inspirovala mě k odvaze následovat své sny a své srdce, a to mi zůstalo po celý život. Umožnilo mi to být nebojácná, odvážná, kráčet s pocitem integrity a grácie někdy i v těžkých situacích. Myslím, že všechny tyto vlastnosti mě formovaly jako herečku, později i jako producentku a režisérku.“

Dokázala to jako první

Na otázku, co si pamatuje z večera, kdy v roce 2002 dostala zlatou sošku Oscara za Ples příšer, říká: „Žádná žena jiné barvy pleti to do té doby nedokázala. (Halle Berryová byla první Afroameričankou oceněnou Oscarem za hlavní ženskou roli. V roce 1940 ale získala Oscara Afroameričanka Hattie McDanielová za vedlejší roli ve filmu Jih proti Severu, pozn. red.) Byla jsem touto poctou šokovaná, ale pyšná, že jsem to dokázala. Je to jistě i tím, že jsem vyrůstala v části města, kde žili převážně bílí a neměla jsem to lehké. Strašně jsem se ale snažila vyniknout. Dělala jsem pro to úplně všechno. Byla jsem mažoretkou, pracovala jsem ve studentské radě, psala jsem do novin, za každou cenu jsem se chtěla dostat mezi nejlepší. Zlatá soška mi to potvrdila.“

Kila novinek

Halle Berryová, která hrála, režírovala i produkovala dramatický thriller Modřiny (2020) a produkovala i Cestu zločinu, se dál intenzivně věnuje prostřednictvím své produkční společnosti 606 Films rozmanitým akčním rolím.

„Mám v sobě mnoho příběhů a chci je vyprávět jako herec, režisér i producent. Jde například o produkci a mou hlavní roli v thrilleru Fleur, jehož scénář a režii napsala Ellie Foumbiová, má se začít natáčet v Paříži.“

Dál prozrazuje, že ve filmu The President Is Missing, připravovaném podle politického thrilleru exprezidenta Billa Clintona a spisovatele Jamese Pattersona, hraje roli prezidentky Joanny Duncanové. Připravuje i akční komedii Bad Cop, Bad Cop, režírovanou Američankou Kay Cannonovou.

„Zároveň se chystám na thriller s Angelinou Jolie s názvem Maude v Maude, popisovaný jako mix filmů Mr. & Mrs. Smith a Mission: Impossible, a to není zdaleka vše,“ dodává spokojeně.

Foto: Profimedia.cz

V oscarovém dramaticko-romantickém Plesu příšer (2001) s americkým kolegou Billym Bobem Thorntonem

Zasloužené ovace

Kariéru začala jako modelka. V roce 1986 vyhrála soutěž krásy a stala se Miss Ohio USA a jako první Afroameričanka reprezentovala USA na Miss World 1986, což jí otevřelo cestu do showbyznysu. Jen tři roky nato ale lékaři zjistili, že má cukrovku prvního stupně.

„Když jsem v roce 1989 natáčela komediální seriál Living Dolls, udělalo se mi hrozně špatně, ale nevěděla jsem, co mi je,“ vzpomíná. Po sedmi dnech v diabetickém kómatu se probudila v nemocnici. Léčit ji začali v Americkém diabetologickém centru.

Na stříbrném plátně debutovala ve výborném dramatu Horečka džungle (1991) jako narkomanka. Následoval komediální Bumerang s Eddiem Murphym (1992), thriller Boeing 747 v ohrožení (1996), první X-Meni a oscarový Ples příšer (2001). Po bondovce Dnes neumírej (2002) už znal Halle Berryovou celý svět.

Fyzička po padesátce

Na svém Instagramu pravidelně představuje vysoce intenzivní tréninkový program, který se zaměřuje na silový trénink, jógu, box a budování svalů a ochranu kostí, čímž nově definuje fitness pravidla po padesátce.

Její rutina, často pět dní v týdnu, zahrnuje zvedání těžších vah pro udržení svalové hmoty, planky na posílení středu těla, břišních a zádových svalů, přičemž se vyhýbá tradičním sedům-lehům.

Na sociálních sítích aktivně sdílí význam pozitivního poselství a prožívání štěstí v přítomném okamžiku a při oslavě malých vítězství.

Víte, že…

  • V roce 2007 dostala hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.
  • V soukromém životě neměla štěstí ani v jednom ze tří manželství. S baseballovou hvězdou Davidem Justicem, americkým zpěvákem Erikem Benétem ani s francouzským hercem Olivierem Martinezem.
  • Naopak štěstím jsou její dvě děti. V březnu už osmnáctiletou dceru Nahlu má s expřítelem, kanadským modelem Gabrielem Aubreym, o pět let starší syn Maceo je z třetího manželství s Olivierem Martinezem.
  • Od roku 2020 je jejím partnerem hudebník Van Hunt (55).

Výběr článků

Načítám