Článek
V souvislosti s nahou manikúrou se dá také hovořit o návratu k přirozené kráse a minimalizaci používání kosmetických přípravků obsahujících látky, které mohou poškodit pokožku i samotné nehty. Jedná se přitom o tu nejjednodušší manikúru, kterou si můžete udělat doma.
Začít můžete tím, že si na nehty aplikujete každý den i večer nehtový olejíček. Nehty pak začnou vypadat zdravěji a budou i rychleji růst.
Se samotnou manikúrou je dobré začít po koupeli, kdy jsou nehty vláčné, změklé a stejně tak i nehtová kůžička. Ta pak půjde snáze zatlačit. Výborným pomocníkem jsou tyčinky z pomerančového dřeva nebo kovový zatlačovač kůžičky.
Přebytečnou kůžičku je pak možné zastřihnout speciálním zastřihovačem, nicméně je k tomu zapotřebí přistupovat velmi opatrně a v okamžiku, kdy to není nutné, se tomu zcela vyhnout. Kůžička chrání nehet před bakteriemi a plísněmi a její odstranění může vést k infekci.
Pokud nemáte čas na koupel, sáhněte před začátkem péče o kůžičku po pečujícím a vyživujícím olejíčku, který je pro úpravu kůžičky i celého nehtu určený.
Dále je nutné opilovat a vytvarovat nehty. Můžete to udělat klasickým pilníkem, ale i nůžtičkami, pokud potřebujete nehet výrazněji zkrátit. Nehet je třeba pilovat vždy jen jedním směrem, jinak by se mohl začít třepit.
Lámavé a křehké: Jak dostat do kondice nehty po gel laku? Zapilujte je a každý den použijte olejíček

Pro dodání lesku je dobré na nehet nanést jednu nebo dvě vrstvy čirého laku, ideálně s přírodním složením, který dokáže nehet zpevnit či prodloužit. Přirozeně mohou vypadat i světle růžové odstíny přírodních laků.
Než nanesete samotný lak, je dobré nehty nejprve ošetřit odlakovačem bez acetonu. Odstraníte tím mastnotu a manikúra déle vydrží.
Lak poté štětečkem jemně roztáhněte nejprve uprostřed lůžka a posléze i po stranách. Méně je více, proto nanášejte velmi tenké vrstvy laku raději opakovaně, aby dříve zaschnul. Pokud zručnost dovolí, zkuste volný okraj nehtů nalakovat i ze spodní části. Přetažení si nevyčítejte a mějte po ruce připravenou vatovou tyčinku napuštěnou odlakovačem či přímo korektor k tomu určeným.

Nacomi Cuticle Oil, olej na pokožku s vůní papáje, Hebe, 56 Kč; Dermacol, SOS pečující olej na nehty, 129 Kč; Saloos, Bio sérum na nehty, bionetta.cz, 151 Kč; Dior Vernis Nail Glow, péče o nehty s okamžitým efektem francouzské manikúry, Marionnaud, 888 Kč; Manufaktura, olej na nehty a nehtovou kůžičku, 159 Kč; Sally Hansen, Instant Cuticle Remover gel na odstranění nehtové kůžičky, 195 Kč; Hebe Professional, sérum na nehty a nehtovou kůžičku, 75 Kč; Orly Buffing trio - lešticí pilník 3v1, Marionnaud, 115 Kč; Boho Green Make-Up, organický olejový odlakovač na nehty, 259 Kč; Dermacol Pure 3D přírodní lak na nehty Crystal Clear, 129 Kč; Zao, lak na nehty, francouzský 642 Beige 8, 286 Kč; Yves Rocher, Go Green lak na nehty, 139 Kč; Max Factor Miracle Pure, dlouhotrvající lak na nehty, 125 Kč
Nehty by neměly zůstat nalakované déle než dva týdny. Buňky v nehtech jsou tvořené proteiny, které může dlouhodobé vystavení laku poškodit. Proto občas dopřejte nehtům odpočinek od laku, aby se mohly tyto buňky obnovit.
Na závěr manikúry opět aplikujte olejíček na nehtovou kůžičku a hydratační krém na ruce.
Zdravé nehty potřebují i správnou výživu
Zdravé nehty potřebují dostatek minerálních látek, jakými jsou zinek, vápník a selen, a také vitaminy, zejména pak vitamin C. Pokud je tělu dodáte výživovými doplňky, buďte trpěliví. Výsledky se dostaví až po dvou či třech měsících pravidelného užívání.
Myslete také na pitný režim. Žíznivé tělo, které volá po vodě, se velice záhy projeví suchou pokožkou a polámanými nehty.
Samozřejmostí by pak měla být kvalitní péče o pokožku rukou. Jednou či dvakrát do týdne si tak dopřejte intenzivnější péči v podobě masky, které by měl ideálně předcházet také peeling.