Článek
Zpět do Káthmándú, hlavního města Nepálu, dorazil Cool v úterý. Na cestě k vrcholu ho doprovodil Šerpa Dorji Gyaljen, pro kterého to byl 23. úspěšný výstup.
Everest zdolali po trase Southeast Ridge, známé také jako South Col. Jde o standardní cestu na vrchol, na kterém v roce 1953 jako první stanuli Novozélanďan Sir Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay. Tato trasa je dodnes mezi horolezci nejoblíbenější.
„Největším problémem byl počet lidí. Everest je velmi populární hora a s ohledem na dobré počasí se na vrchol vydali všichni 18. května. Největším rozdílem (oproti předchozím výstupům) tak bylo jejich navigování, neboť ne všichni byli velmi zkušení,“ uvedl Cool.
I tak si ale rekordní výstup a návštěvu země užil. „Do Nepálu jsem přijel s klientem Richardem, který je zde, abych mu pomohl splnit jeho sny. Místní lidé jsou velmi vřelí a štědří. Jezdím sem rád, Nepál miluji,“ svěřil se britský horolezec, který si všiml i odlišností způsobených klimatickou změnou.
„Ledovce se zmenšují a ledopády jsou sušší, je u nich méně sněhu a mnohem více kamení. Sesuv je patrně častější, což je velký problém. Vyšší část hory je ale zasněžená stejně jako v minulosti,“ dodal.

Britský horolezec Kenton Cool
Stany s topením v základním táboře
Kenton Cool poprvé vystoupil na Mount Everest v roce 2004. Od té doby se na vrchol nejvyšší hory světa vrátil téměř každý rok, přičemž vynechal pouze roky 2014, 2015 a 2020 kvůli lavinám, zemětřesení a koronavirové pandemii.
Rozdíl oproti dřívějším dobám vidí rovněž v pohodlí a výbavě v základním táboře. „Dnes je základní tábor zařízený úplně jinak. Najdete tam i soukromé stany s vlastní koupelnou a topením,“ uzavřel horolezec.
Pro doplnění - zcela nejvyšším počtem výstupů na Mount Everest se může chlubit nepálský horolezec Šerpa Kami Rita, který střechu světa zdolal třicetkrát.