Hlavní obsah

Brit přišel po nehodě o nohu. Pak se stal nejsilnějším handicapovaným mužem světa

Když Scottu Endersbymu v roce 2018 amputovali pravou nohu po těžké motocyklové nehodě, propadl depresím a přišel o práci. Dnes je čtyřiatřicetiletý Brit držitelem titulů nejsilnějšího handicapovaného muže Anglie, Británie i světa. Aktuálně přesedlal na atletiku a jeho cílem je účast na paralympiádě.

Brit přišel po nehodě o nohu. Pak se stal nejsilnějším handicapovaným mužem světaVideo: AP

Článek

Rodák ze Southamptonu utrpěl vážná zranění poté, co mu do cesty vjela autem jiná řidička. Lékaři se jeho nohu pokoušeli zachránit čtyřmi operacemi, ale nakonec musela být amputována.

„Byla to nejbolestivější věc, jakou jsem kdy zažil,“ vzpomíná Scott pro agenturu AP. Přesto dnes mluví o nehodě jako o „požehnání v přestrojení“, protože mu podle vlastních slov dala nový smysl života.

Cesta na vrchol ale nebyla snadná. Po amputaci zůstal bez práce a psychicky na dně. Zlom přišel až v roce 2022, kdy objevil silový sport s názvem strongman. A ačkoliv před nehodou chodil pravidelně do posilovny, po úrazu musel začínat prakticky od nuly.

Do tréninku se pustil se dvěma trenéry. „Nebyla to výzva jen pro mě, ale i pro ně. Nikdy předtím netrénovali handicapovaného sportovce, takže jsme se učili všichni navzájem,“ popsal.

A na významný pokrok nemuseli čekat dlouho. Už v roce 2024 získal Endersby titul nejsilnějšího handicapovaného muže Anglie. Následně ovládl i britský šampionát, a to bez jediné porážky v pěti disciplínách – jako vůbec první závodník v historii.

Foto: AP

Scott Endersby je nejsilnějším hendikepovaným mužem na světě.

Vytvořil také rekord v sedícím mrtvém tahu, když zvládl 38 opakování s váhou 280 kilogramů. Další světový rekord přidal v tlaku klády nad hlavu mezi stojícími amputovanými sportovci výkonem 100,65 kilogramu.

Nejdramatičtější byl ale souboj o světový titul v listopadu 2025 v texaském Arlingtonu. Scott cestoval do USA sám, zatímco jeho rodina sledovala soutěž pouze prostřednictvím živého přenosu. Díky těsnému vítězství se stal prvním člověkem v historii, který během jediného roku získal tituly nejsilnějšího handicapovaného muže Anglie, Británie i světa.

Přesun k atletice a paralympijské hry

Úspěch podle něj není jen osobním triumfem. Chce inspirovat další handicapované lidi, aby se nebáli sportu a nových výzev. „Mnoho lidí se vzdá ještě předtím, než něco zkusí. Ale dokud to nezkusíte, nevíte, čeho jste schopní,“ má jasno.

Strongman kariéru nyní považuje za uzavřenou kapitolu. Jeho novým cílem jsou paralympijské hry. Přechází proto k atletickým disciplínám, konkrétně ke kouli, disku a oštěpu. „Mám dobrý silový základ. Teď jde hlavně o techniku a výbušnost. První trénink vypadal slibně,“ dodal Scott.

Výběr článků

Načítám