Hlavní obsah

Vychází nový Salon: Markéta Pilátová píše o proměnách dětské literatury, Alice Koubová polemizuje s Václavem Bělohradským

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?

Foto: SALON, Právo

Salon z 22. února 2024

Článek

• text Markéty Pilátové o proměnách literatury pro děti; proč přibývá dětských knížek, které nepojednávají o medvídcích mlsajících med či vílách tančících v kapradí, ale řeší se v nich válka, uprchlíci či strach ze smrti – a jak si v přístupu k progresivní dětské literatuře stojíme ve srovnání se severskými zeměmi?

• polemika Alice Koubové s esejí Václava Bělohradského o (ne)důvěře v systém; v čem podle autorky spočívají úskalí Bělohradského teze, že by ztráta důvěry v aparáty systému mohla být příležitostí k osvobozující revoluční změně?

• recenzi Aleše Palána na knihu historika Karla Altmana Dědictví českého trampingu; jak se Altmanovi podařilo zachytit mimopražské dějiny trampů či politický rozpor stojící u vzniku celého trampského hnutí – a proč je dobré jeho knihu číst společně s další trampskou literaturou, která čtenáři umožní nejen něco se dozvědět, ale také něco procítit?

Foto: Národní muzeum v Praze

Trampské hnutí se záhy rozšířilo i mimo dosah přípražských lokálek. Snímek ze zimního přechodu Šumavy.

• sloupek Štefana Švece o reklamách jako zrcadlech, vypovídajících o našich stereotypech, zvycích a podvědomém rozhodování: „Jejich popis našich duší je přesný a úplně otevřený. Každé dílko navíc můžete vidět v telce třeba padesátkrát. Většina lidí ale místo sebepoznání odchází močit.“

• krátké glosy o dvou knihách; románu Vladimira Nabokova Průzračné věci a novém překladu díla Françoise Rabelaise Gargantua

Věř systému, občane! Esej Václava Bělohradského

Komentáře

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám