Článek
Jak se cítíte?
Jsem plný očekávání, co přijde. Dosud to vlastně bylo pořád stejné, protože už předchozí dva roky jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli pan Bartoška vzhledem ke zdravotnímu stavu na festivalu bude. Řešilo se to opravdu až do posledního dne.
Teď už se na to, že je festival poprvé bez něj, od května psychicky připravujeme. V Praze to tolik poznat nebylo, protože jsme sice spolu věci neustále konzultovali, ale on do kanceláře nemohl chodit tak často jako dřív.
Jak to bude během festivalu, je otázka. Sice už neměl tak velkou agendu jako v minulosti, ale byl tady, lidé ho vyhledávali, chodili si s ním povídat. To teď bude víc na nás. Jsem na to velmi zvědavý, ale těším se, protože vidím, jak intenzivně celý tým pracoval. A také jak se semknul. Všichni se snažili podávat maximální výkon a věřím, že to bude na festivalu vidět a bude to pro návštěvníky stejně nezapomenutelný ročník jako ty předchozí.
Připomeňme, jaká bude pocta Jiřímu Bartoškovi?
Nechceme z festivalu dělat tryznu, naopak nám jde o svého druhu oslavu toho, co jsme společně s ním a také s Evou Zaoralovou dokázali za těch třicet let udělat.
Pocta Jiřímu Bartoškovi má několik rovin. Na celou dobu je připravena venkovní výstava ikonických i méně známých fotografií našich festivalových fotografů, které budou umístěny mezi Thermalem a Puppem.
Fotograf Michal Čížek trávil poslední tři roky festivalu v okolí pana Bartošky a fotil ho. Řada těch fotek je skutečně báječných a myslíme si, že je dobře, že jsme je nezavřeli nikam do vnitřního prostoru, ale mohou je lidé vidět venku.
Jaké bude filmové připomenutí velkého herce i prezidenta festivalu?
Zahajovacím filmem bude snímek Musíme to zarámovat! (rozhovor s Jiřím Bartoškou v červenci 2021), sympaticky neformální rozhovor s producentem Milanem Kuchynkou. Jiří Bartoška totiž nikdy nesouhlasil s tím, že by s kýmkoliv napsal svoje memoáry, tvrdil, že se v nich nelze ubránit autocenzuře, a to pak nemá smysl.
Když vznikla KVIFF.TV, domluvili jsme se s Milanem, že natočí záznam vyprávění jeho historek a příhod. My jsme je samozřejmě od něj znali, a tak jsme dali Milanovi seznam takových otázek, abychom ho k těm nejlepším navedli. Je tam v plné síle, ve skvělé formě. Pustíme film i live na KVIFF.TV, takže ho mohou vidět i diváci, kteří nebudou v sále, a během festivalu uspořádáme ještě dvě projekce pro veřejnost.
Pro připomenutí jeho herecké kariéry jsme vybrali Teorii tygra, která nejlépe charakterizuje Jiřího Bartošku posledních let, a myslíme si, že by si ji sám vybral. Projekci 7. 7. ve 13:45 hodin v Kongresovém sálu hotelu Thermal uvede režisér filmu Radek Bajgar, film bude pak k vidění ještě 11. 7. ve 22:00 hodin ve stejném sále.
Vznikla také znělka kromě té, v níž si před léty zahrál s Evou Zaoralovou?
Ano, původní záměr byl, že by si v ní zahrál s Bolkem Polívkou, ale už se to nepodařilo realizovat. Ta znělka je nakonec bez něj, ale je nádherná, silná.
A pak už se odpíchnete a posunete dál. Jaké jste pro letošek připravili novinky?
Nejdůležitější je, že přibyl další sál, budeme hrát v Císařských lázních, které jsme vyzkoušeli už během podzimních Variací. Je to sál, který mají lidé rádi, má úžasnou akustiku i elevaci. Novinkou je také Festival Pass plus, který je určen nejvěrnějším fanouškům, kteří tráví ve Varech celý týden.
Je to limitovaný produkt, který jsme chtěli vyzkoušet, je s ním spojených několik benefitů včetně toho, že na první dva dny si jeho držitel může rezervovat lístky ještě před příjezdem na festival.
Jak jste spokojen s letošním programem?
Myslím, že se Karlovi Ochovi a jeho týmu podařilo sestavit mimořádný program. Máme vítěze Berlína i Cannes, několik dalších filmů z canneského programu. V soutěži už z toho, co jsem viděl, soudím, že má velký potenciál na výborný ohlas a český Sbormistr, z něhož jsem viděl ukázky, může být skvělý reprezentant.
A je velkou zásluhou hotelu Thermal, že ve Velkém sále máme nově jedno z nejlepších zvukových zařízení.
Jako jedna z prvních hvězd přijede na festival Michael Douglas. Jak probíhalo pozvání?
Před dvěma lety jsem dostal e-mail od Paula Zaentze, synovce producenta Saula Zaentze, který přivedl společně s Michaelem Douglasem na svět Přelet nad kukaččím hnízdem. Psal mi, že na mě dostal kontakt od Martiny Formanové a že má na strýcovy filmy práva, protože pro něj pracoval.
Jak Amadea, tak Přelet nad kukaččím hnízdem hodlá ve spolupráci s Americkou akademií filmových umění a věd restaurovat a rád by je nějakým způsobem ukázal v Karlových Varech.
Radili jsme se s Karlem Ochem a řekli si, že Amadea jsme hráli mockrát, ale Přelet nad kukaččím hnízdem zase tolik ne. A vyšlo nám to skvěle na 50. výročí premiéry filmu. V restaurované podobě má čtyři velká uvedení a jedno z nich bude v Karlových Varech.
Napsali jsme tedy, že bychom chtěli pozvat Michaela Douglase a Dannyho De Vita. S Dannym to nevyšlo, sice ještě hodně pracuje, ale už skoro necestuje. Ale Michaelovi se ta představa zalíbila a přiletí stejně jako v roce 1998 z Mallorky, kde tráví léto.
Potvrdili mi to týden předtím, než pan Bartoška zemřel, bylo mu už hodně špatně, ale jel jsem mu to říct a měl obrovskou radost.
V pátek při zahájení dostane ocenění herečka Vicky Kriepsová, jejíž jméno řadě lidí mnoho neříká, ale když ji vidí na fotografii, hned vědí: královna Anna Rakouská z nových Tří mušketýrů, císařovna Sissi ve filmu Korzet, Vivien z filmu Vigga Mortensena Až na konec světa. A další cenu dostane skvělý herec Peter Sarsgaard.
Na závěr pak přijede převzít Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii velká hvězda filmů jako Mamma Mia!, Piráti z Karibiku, Dobrý Will Hunting nebo Avengers Stellan Skarsgård.