Článek
Snímek zachycuje příběh dvojčat Františka a Ondřeje, která vždy svými postoji vyčnívala. V 80. letech se zapojili do disentu a aktivního odporu proti systému. Většinu života prožili v šumavské Stögrově Huti u Volar na Prachaticku, v jednom zchátralém statku. Hodně se hádali, byli ovšem spolu pevně spojeni.
Na místo, kde žili, se dostali díky rodičům, kteří doosídlovali Sudety. Šlo o rumunské Slováky, které obvykle úřady posílaly do vesnic, jež se nedařilo po odsunu Němců dlouhodobě zaplnit. Když přišli, česky neuměli a česky neučili ani své děti, což jim později činilo problémy ve škole.
Svůj osud odvyprávěl František Klišík opakovaně. Najdete ho mimo jiné v databázi Paměti národa. Patří k němu i to, že základní školu vyšel po sedmé třídě, po vyučení pracoval v panelárně na pražském Zahradním Městě. Právě tam objevil komunitu „mániček“, dostal se k ikonám disentu: přátelil se s filozofem Janem Patočkou, Egonem Bondym, objevil alternativní hudbu, kapelu The Plastic People of the Universe.
Odcházení Františka Klišíka (1963-2025) RIP
Posted by Aleš Palán on Sunday, July 13, 2025
Z Prahy se na Šumavu vrátil koncem 80. let, po sametové revoluci zakládal pobočky Občanského fóra ve městech a vesnicích regionu. Politickou cestou se ovšem nevydal. Mimo jiné proto, že se na to kvůli nedostatečnému vzdělání necítil.
Ve Stögrově Huti pak spolu s bratrem pořádal občasné koncerty a výstavy. Žili tak, jak sami chtěli. Jejich svobodný styl bytí zaznamenal spisovatel Aleš Palán. Miro Remo jej následně převedl do filmu, který získal Velkou cenu na 59. ročníku KVIFF.
Oba bratři se karlovarského festivalu, který v sobotu vyhlášením cen skončil, zúčastnili.