Hlavní obsah

Letiště v Los Angeles zdobí křišťálové vlny z Česka

27. 7. 2021, 10:04 – Los Angeles

Křivky mořských vln se staly inspirací pro obří světelnou instalaci Crystal Swell (Křišťálové vlnění), která dominuje úplně nové části terminálu letiště v kalifornském Los Angeles. Instalaci měnící barvy a volně prostupující několika patry terminálu pro Američany navrhly, vytvořily a instalovaly týmy specialistů ze společnosti Preciosa Lighting z Kamenického Šenova na Českolipsku.

Foto: Preciosa Lighting, Právo

Crystal Swell protíná tři patra letištního terminálu. Barvy může kdykoli měnit personál letiště.

Článek

Třpytivé vlny jsou 17 metrů vysoké. Hmotnost celé instalace je těžko uvěřitelná: 4000 kilogramů. Jednoduchý design, který ladí s moderním vzhledem letištního terminálu, navrhla designérka Šárka Olivová.

Relaxační koutky si nacházejí v domácnostech své nezastupitelné místo

Tipy a trendy

„Projekt musel respektovat různá specifika. Jedním z nich a nečekaně náročnou výzvou se stalo nalezení maximálně efektivního upevnění. Nakonec jsme se rozhodli pro tři vzájemně propletené stuhy,“ popsala Olivová.

Odolá 7. stupni zemětřesení

Vysoké nároky na upevnění byly způsobené nejen tím, že celá instalace váží čtyři tuny, ale také faktem, že v Los Angeles jsou častá zemětřesení. Upevnění svítidla proto museli Češi vymyslet tak, aby odolalo i otřesům o síle 7 stupňů Richterovy stupnice.

„Máme sice za sebou již nespočet instalací svítidel do seizmicky aktivních i jinak klimaticky náročných oblastí, ale žádná z nich zatím nemusela být kalkulována na tolik stupňů Richterovy škály,“ řekl Radek Pytlík, konstruktér a výpočtář z oddělení výzkumu a vývoje.

Moderní domácnost nemusí být ani černá, ani šedá, ale antracitová

Tipy a trendy

„A žádná z našich instalací nedosahovala takových rozměrů a postup schvalování úřady nebyl nikdy tak náročný. Trval téměř jeden rok,“ dodal konstruktér Pytlík z Preciosa Lighting. Podle něj nebylo vzhledem k velikosti instalace možné fyzicky testovat odolnost vůči otřesům na celém svítidle jako celku.

Fyzicky testy probíhaly jen na jednotlivých menších částech a instalaci jako celek pak prověřily unikátní simulace pomocí speciálních počítačových programů.

16 beden

„Veškeré simulace a testy probíhaly v naší laboratoři Innovation Lab v Kamenickém Šenově. Jen pro některé speciální seizmické testy jsme vy­užili služeb akreditované laboratoře v L. A.,“ upřesnil Radek Pytlík.

Obří svítidlo putovalo z Česka za oceán v 16 velkých dřevěných bednách, rozdělených do dvou expedic pro námořní lodě. Po těchto expedicích násle­dovalo ještě několik dalších, drobnějších leteckých zásilek. Instalace Crystal Swell trvala dva měsíce.

Preciosa kvůli tomu poslala do Kalifornie čtyři specializované montéry.

Grandhotel Pupp prošel rekonstrukcí. Vsadil na český design a prvorepublikový vzhled

Bydlení

„Celý proces začínal instalací středové nosné konstrukce, která hraje v nosnosti svítidla a jeho odolnosti vůči seizmické aktivitě hlavní roli,“ dodal konstruktér.

Společnost Preciosa Lighting navazuje na tradici kdysi slavné značky Lustry Kamenický Šenov, český křišťál teď ale zpracovává prostřednictvím designových svítidel.

Největšími odbytišti jsou země Středního a Blízkého východu, bývalého Sovětského svazu, USA i Čína. Svítidly firma vybavila třeba prezidentský palác v Abú Zabí, ale i hotelové komplexy, kasina či zaoceánské lodě a luxusní jachty.

Foto: Preciosa Lighting, Právo

Crystal Swell protíná tři patra letištního terminálu. Barvy může kdykoli měnit personál letiště.

Reklama

Výběr článků