Článek
Na kauzu jako první upozornil časopis Respekt, který se stal jedním z terčů Murínových útoků. Ten se na vedení redakce dožadoval omluvy za to, že jeho redaktorka sledovala Murínovu diskusi na Světě knihy na švejkovské téma a položila mu otázky na demokracii, jeho tvorbu.
V dotazech poukázala i na to, že slovenský reprezentant patří do tábora tzv. konspirátorů, přičemž připomněla jeho minulé publikace.
Chtěla tedy slyšet mimo jiné odpovědi na to, jak tento jeho pohled na svět mění instituci, kterou měsíce vede, případně na to, jak nyní vypadá obraz Slovenska ve světě.
Murín na dotazy odpovědět věcně odmítl. Místo toho se pustil do vzrušené filozofické debaty, v níž používal nepodložená fakta.
„Havel byl xkrát přesvědčený, že byl loutkou jiných mocností,“ uvedl namátkou bez odkazu na konkrétní zdroje.
Slovensko na Světě knihy: ředitel Slovenského literárneho centra Gustáv Murín (dosazen Martinou Šimkovičovou) dostal do...
Posted by Týdeník Respekt on Saturday, May 17, 2025
Zmíněné vyjádření vzápětí spustilo další jeho diskusi s přítomnými, kteří Murína obvinili z cílené likvidace slovenské kultury.
Vypjatá situace měla následně dozvuk právě ve výzvě zaslané do Respektu, která žádala omluvu za to, že novinářka napadla slovenského kulturního reprezentanta. Časopis vše odmítl s tím, že za hranou jsou Murínovy výroky.
Zatím poslední se do kauzy vložil organizátor Světa knihy Radovan Auer, a to otevřeným dopisem ministryni kultury Martině Šimkovičové. Vyzval ji mimo jiné, aby v rámci dobrých česko-slovenských vztahů Murína do Česka již neposílala.
Gustáv Murín patří k lidem, kteří se dostali k moci v rámci „kulturního“ převratu na Slovensku. Jeho součástí jsou personální čistky, osobní útoky na „vzdorující“, ale také ochromení veřejnoprávních/soukromých médií. Radikální změny spustila vláda Roberta Fica záhy poté, co se ujala moci.