Článek
„Desetiletý František a jeho děda mají tajemství, americkou helmu, kterou František našel na půdě,“ naznačila Tereza Marianová. „A i když je rok 1984 a o některých věcech se nemluví, dědeček Bohumil se rozhodl, že je na čase říct vnukovi pravdu,“ podotkla.
Dvaatřicetiletá absolventka fakulty designu a umění Ladislava Sutnara plzeňské Západočeské univerzity má k historii a vyprávění příběhů vztah od dětství.
„Díky své prababičce a babičce, které obě učily český jazyk a dějepis,“ vysvětlila Marianová a dodala: „Vyprávění napříč generacemi považuji za velmi důležité. V dnešní době, kdy se rodiny zmenšují a s babičkami a dědečky se mnoho dětí tak často nevidí, bych chtěla připomenout důležitost rodového vyprávění, zachování kontinuity. Zkrátka podporovat vztah mezi vnoučaty a prarodiči.“
Žádná pohádka
Pohádku ale nečekejte. „Při tvorbě knihy jsem si dala záležet, aby všechna fakta a ilustrace byly historicky přesné a ověřené, aby kniha poskytla kvalitní představu, jak to vypadalo, když v roce 1945 dorazili Američané,“ upozornila Marianová.

Kniha je určena dětem, ale sází na historickou přesnost.
S námětem přišli organizátoři plzeňských Slavností svobody. „V období totality podle mnoha pamětníků někteří učitelé ve školách dětem tvrdili, že naše město osvobodila Rudá armáda. Ale děti znaly z rodinných vyprávění odlišné příběhy,“ poznamenala Jana Komišová, vedoucí oddělení marketingu plzeňského magistrátu.
Při letošních slavnostech – od pátku 2. do neděle 4. května – si budou moci děti s rodiči projít ve Smetanových sadech interaktivní zábavnou stezku inspirovanou právě knihou Spojenci.
To jsem z toho jelen
Tereza Marianová má na kontě třeba zábavné povídání o české myslivosti To jsem z toho jelen, ilustrovaný Velký příběh Velké pardubické, poetické leporelo Jak se koník ztratil, rostlinnou trilogii Květolelo, Keřolelo, Stromolelo nebo knihu o městských živočiších nazvanou Uličníci.
Její práce byly k vidění například i v jihokorejském Pchjongjangu v rámci zimních olympijských her v roce 2018.