Hlavní obsah

Halloween u nás i ve světě. Dlabete dýni, nebo jako památku zesnulých uznáváte jen Dušičky?

23. 10. 2019, 13:38
Novinky, mim

Konec října a začátek listopadu je staletí věnován oslavám zesnulých. V každé kultuře jsou jiné zvyky, ale i díky globalizaci se hlavně poslední roky prolínají různé obyčeje. Světem se šíří hlavně slavení Halloweenu.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Jak se slaví Halloween u nás a ve světě?

Článek

Halloween: původ, termín a význam svátku

Halloween, jehož název je odvozen od „All Hallow Even“, tedy „předvečer Všech svatých“, se slaví 31. října. Pochází z Irska, kde se v tento den slavil Samhain neboli pohanský svátek, který oslavoval konec léta a prolínal se při něm svět živých a mrtvých.

Věřilo se, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a hledají pomoc příbuzných, aby mohli zpět do země mrtvých. Aby duchové nezabloudili, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep, místo nichž se později začaly používat dýně. Lidé se také převlékali do starých hadrů a malovali si obličeje, což se v určité podobě dochovalo dodnes - kostýmy a masky jsou oblíbené hlavně u dětí.

Jako hlavní atrakci halloweenské výzdoby domu zvolil majitel dvojici obřích kostlivých rukou

Tipy a trendy

Dušičky vs. Halloween v Česku

V České republice se Halloween také začal v posledních 20 letech slavit, ale jen částečně. Lidé si například zdobí domy dekoracemi (oblíbené jsou hlavně v podobě vydlabaných dýní, netopýrů, čarodějnických klobouků nebo černých koček), ale vynechávají fázi večera zvanou „trick or treat“.

Přitom právě „trick or treat“ je v anglosaských zemích, kde je Halloween nejvíc rozšířen, nejoblíbenější. Jde o to, že děti ve strašidelných kostýmech chodí po své čtvrti a ptají se sousedů, jestli jim dají něco na zub (jinak jim něco provedou).

Hlubší význam než Halloween mají u nás tradiční Dušičky neboli Svátek zesnulých. Ten se slaví den po Slavnosti Všech svatých, tedy 2. listopadu. Je to den, kdy se navštěvují hřbitovy. Na rozdíl od Halloweenu to ale moc veselý svátek plný barev není. Nad hroby lidi stojí smutně a tiše vzpomínají na zesnulé...

Doplňte si halloweenskou výzdobu o netradiční prvek - strašáka z ananasu

Jak na to

Halloween ve světě

Mrtví se neoslavují jen formou Halloweenu a Dušiček. Například japonští buddhisté mají festival Obon, při kterém posílají papírové lucerny po vodě, tančí tradiční tanec bon-odori a zapalují ohně.

A všichni také známe slavný mexický El Día de los Muertos, který se slaví po celé Latinské Americe. Oslavy probíhají od 1. do 2. listopadu. Lidé uklízí hroby svých milovaných a pokládají jim tam jídlo a pití, které měli zesnulí nejradši. Zatímco v jiných zemích jsou lidé na Dušičky smutní, Mexičani ne. Oslavy charakterizují pestrobarevně zdobené kostry a lebky, tanec a veselí. Rozhodně stojí za to vydat se někdy v tuto dobu do Mixquic, obce kousek od Mexico City, která je těmito bláznivými oslavami proslulá.

Film Halloween

S tímto obdobím je spojený i snímek Halloween. Původní film měl premiéru roku 1978, ale oblíbený horor se dočkal hned několika remaků. Hlavní postavou je Michael Myers, který utekl z blázince a brutálně vraždí všechny, kteří mu přijdou do cesty.

Halloweenské kostýmy podle celebrit

Styl

Reklama

Související témata:

Výběr článků