Hlavní obsah

Platformy pro sledování filmů na vyžádání

31. 8. 2021, 14:47

Ve stále zrychlujícím světě se k novým možnostem posouvá i sledování filmů a seriálů. Rozsáhlé platformy nabízející filmotéku za předplatné nahradily dřívější návštěvy půjčoven filmových kazet a DVD. Vývoj také vede k rozšířenému žertu, že nejoblíbenějším večerním filmem je 45 minut vybírání, co si člověk chce pustit. Zaměřujeme se na značky, které již působí na území České republiky.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Netflix

Téměř synonymem pro sledování filmů se stal americký gigant Netflix. Vznikl přitom již v roce 1997, tehdy se objednané filmy rozesílaly i vracely poštou. Dnes už je preferovaným způsobem konzumace poskytovaného obsahu.

Barack Obama, 44. americký prezident

Amerika

Vedle poskytování přístupu k věhlasným filmům či dokumentům Netflix vydává i exkluzivní obsah. Oceňované politické drama House of Cards (Dům z karet) vzniklo výhradně pro uživatele Netflixu. V roce 2018 Netflix podepsal dlouholetou smlouvu k produkci s firmou Higher Ground Productions založenou bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ženou Michelle. Prvním dílem z jeho produkce se stal dokument American Factory (Americká fabrika).

Netflix rovněž vystupoval coby světový distributor historického dramatu Milada o životě a smrti Milady Horákové. Na jaře 2021 překonal hranici 200 milionů uživatelů, je přístupný téměř ve všech zemích světa. Současné ceny předplatného si můžete prohlédnout zde.

Fenomén Netflix. Nemá pravidla pro dovolenou a lidi nekontroluje, píše zakladatel

Filmy a seriály

HBO Go

Svou vlastní tvorbou proslula také televize HBO. Seriál Hra o trůny či Sex ve městě patří k nejoblíbenějším dílům nabízeným na této platformě. Nachází se zde také epizody seriálu Přátelé. Na HBO Go měl premiéru snímek Přátelé: Zase spolu, v němž se šestice hlavních postav opět sešla před kamerami 17 let po konci vysílání.

Veškerou nabídku a ceník služby naleznete zde.

Apple TV+

Vlastníkům výrobků od americké společnosti Apple se v roce 2019 otevřela nová cesta ke sledování filmů. Mohou použít aplikaci Apple TV nainstalovanou ve svých zařízeních i sledovat veškerou nabídku na chytrých televizích od vybraných výrobců.

Již při svém spuštění na podzim 2019 byla služba dostupná ve více než stovce zemí. Tím Apple předběhl řadu ve stejné době vznikajících konkurenčních značek.

Mezi celebrity podílející se na produkci obsahu pro platformu patří mj. americká moderátorka a filantropka Oprah Winfreyová. Na dokumentu The Me You Can't See (doslovně: Já, které nevidíte) s ní spolupracoval vévoda ze Sussexu Harry, vnuk britské královny Alžběty II.

Ceník a možnosti zařízení služby pro své přístroje se nacházejí zde.

10 tipů na kultovní filmy, které byste měli vidět

Filmy a seriály

Amazon Prime Video

Amazon vznikl v roce 1993 jako online obchod s knihami. Zakladatel Jeff Bezos původní název Cadabra brzy změnil. Amazon (podle anglického pojmenování řeky Amazonky) umožňuje mnohem lepší postavení v abecedním seznamu díky názvu začínajícímu na „A“.

Prime Video je dostupné prémiovým zákazníkům Amazonu – využívajícím službu Amazon Prime. Webová stránka firmy podmiňuje poskytnutí bližších informací ohledně jejích výhod založením uživatelského účtu. Vedle jinak nedostupných filmů a seriálů nabízí i rychlejší možnosti dodání objednaných zásilek. Ke službě vede tento odkaz.

Jeff Bezos. Zakladatel Amazonu snící o vesmíru

Amerika

Aerovod

I v České republice vznikly VOD (video-on-demand) platformy. Aerovod nabízí filmy, které byly uvedeny na plátnech několika českých kin (mj. pražských Aera či Světozoru a Univerzitního kina Scala v Brně).

Lze si zakoupit samostatně konkrétní snímek – ke zhlédnutí v prohlížeči nebo ke stažení – i formou předplatného získat přístup k celému filmovému katalogu. Bližší informace a ceník se nacházejí zde.

DAFilms

Propojením jihlavského se šesti dalšími evropskými festivaly dokumentárních filmů vznikl projekt Doc Alliance. Jeho platforma DAFilms poskytuje formou předplatného tisíce zejména dokumentárních a experimentálních filmů. Ceník najdete zde.

10 filmů, které dostaly Oscara a měli byste je vidět

Filmy a seriály

Platformy televizních stanic

Česká televize často umisťuje odvysílaný obsah na web do sekce iVysílání. Pokud jde o vlastní tvorbu, pravděpodobně zůstane k dispozici pro sledování velmi dlouho. V opačném případě doba zveřejnění na webu závisí na vysílacích právech ke konkrétnímu audiovizuálnímu dílu.

TV Nova nabízí zhlédnutí nedávno odvysílaných pořadů bezplatně na Nova Plus, starší pořady a kompletní videotéku skýtá placená platforma Voyo. V ní získáte přístup i k dosud neodvysíláním epizodám populárních seriálů.

I Prima provozuje na svých webových stránkách videopůjčovnu. Jednorázově si můžete zakoupit přístup k filmu či seriálu, na jeho zhlédnutí pak máte omezenou dobu.

Nejlepší filmy podle nálady a tipy, když už nevíte, co si pustit

Filmy a seriály

I u produktů nabízených komerčními stanicemi záleží, jestli jde o vlastní tvorbu, nebo zakoupená díla. Nákup licence zpravidla omezuje dobu, po kterou smí být vystavena na webu.

Reklama

Výběr článků