Hlavní obsah

"Čarodějnice je mrtvá", zpívají si Britové po smrti Thatcherové

12. 4. 2013, 14:05

Na žebříčky britských hitparád se po smrti expremiérky Margaret Thatcherové vrací píseň o konečně zemřelé čarodějnici z filmu Čaroděj ze země Oz. Odpůrci Thatcherové houfně skupují nosiče s písní "Ding Dong the Witch is Dead" (Cink cink, čarodějnice je mrtvá), aby se písnička dostala do nedělní hitparády na britské stanici BBC Radio 1. Do čtvrtka se prodalo už 20 000 nosičů.

Foto: Adrian Dennis, Reuters

Mnozí Britové Margaret Thatcherovou nenávidí dodnes.

Článek

Prodej uvedené skladby podporují i četné stránky na komunitních sítích. V internetových obchodech iTunes a Amazon lze veselou píseň zakoupit po pár kliknutích.

Britská konzervativní média doporučila BBC, aby píseň rozhodně do hitparády nezařazovala. "Stal by se z toho nejnevhodnější a zbytečně urážlivý hit v dějinách hitparády," napsal ve čtvrtek sloupkař deníku The Daily Telegraph Neil McCormick.

Mluvčí BBC Radio 1 odmítla věc komentovat s tím, že "stanice se rozhodne o vysílání písně, až bude známé pořadí v hitparádě". Levicový list The Guardian se pozastavil nad tím, že by BBC měla vysílat písničku ze 30. let v hitparádě, kterou poslouchají hlavně lidé od 16 do 24 let. Ti éru Železné lady, tedy 70. a 80. léta, nezažili. Pokud by měla píseň oslavující smrt čarodějnice uspět, musí překonat hit Need U (100%) od interpretů Duka Dumonta a A*M*E, jehož se prodalo 34 000 kusů.

Bývalá premiérka, jejíž vláda podle mnohých Velkou Británii rozdělila na dva tábory, zemřela v pondělí. Pohřeb Thatcherové se uskuteční ve středu v londýnské katedrále svatého Pavla, která pojme 2300 lidí. Půjde prý o největší podobný obřad v Británii od smrti premiéra z druhé světové války Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965.

Reklama

Související témata:

Výběr článků