Hlavní obsah

Brit Awards letos ovládla zpěvačka Dua Lipa

12. 5. 2021, 6:11 – Londýn

Britské hudební ceny Brit Awards letos ovládla londýnská zpěvačka Dua Lipa, která si odnesla ocenění za album roku i za nejlepší ženskou umělkyni. V kategorii nejlepší zpěvák zvítězil londýnský rapper J Hus. Skupinou roku se poprvé v historii ocenění stalo čistě ženské uskupení Little Mix, napsala agentura Reuters.

Foto: Ian West, ČTK/AP

Dua Lipa na vyhlašování hudebních cen Brit Awards

Článek

Pětadvacetiletá zpěvačka kosovského původu Dua Lipa získala ocenění pro nejlepší britské album za desku Future Nostalgia. Nejlepší písní se stala skladba Watermelon Sugar od bývalého člena skupiny One Direction Harryho Stylese.

Bez roušek ale s omezenou kapacitou

Ceremonie se v londýnské O2 Aréně, jejíž kapacita je až 20 000 diváků, zúčastnilo 4000 lidí. Večer byl součástí pilotního projektu, ve kterém chce britská vláda otestovat bezpečnost hromadných akcí v době epidemie covidu-19. Hosté nemuseli mít roušky ani udržovat rozestupy, podmínkou účasti byl negativní test na koronavirus.

Foto: Ian West, ČTK/AP

Taylor Swift obdržela cenu pro globální ikonu

Přes polovinu diváků tvořili lidé z první linie boje proti pandemii a jejich přátelé a příbuzní, kteří vstupenky obdrželi jako poděkování za nasazení. Z hlediště koukali na dvě oddělená pódia - jedno pro moderátory a druhé pro účinkující. Nominovaní seděli u oddělených stolků.

„Dnes večer se naše zraky upírají k slibnější budoucnosti,” uvedl hlavní moderátor slavnostního večera, komik Jack Whitehall. „Máme obecenstvo ... máme hvězdy popu, jsme zpátky,” dodal.

Ceny pro zahraniční umělce

Tradičně se udělovaly ceny zahraničním umělcům. Nejlepším nebritským zpěvákem se stal kanadský zpěvák Weeknd, který se připojil skrze video. Cenu pro nejlepší zahraniční zpěvačku získala Američanka Billie Eilish.

Americká zpěvačka Taylor Swiftová jako první žena obdržela cenu pro globální ikonu, mezi jejíž držitele dosud patřili jen Britové Elton John, David Bowie a Robbie Williams.

Foto: Ian West, ČTK/AP

Vystoupení Pink a Rag'n'Bone Man na předávání cen Brit Awards

Organizátoři letos výhercům udělili hned dvě sošky, kterými chtěli navázat na vlídnost a solidaritu, kteří někteří lidé projevili při pandemii. Umělce vyzvali, aby druhou cenu s někým sdíleli.

Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení British Phonographic Industry, ceny se udělují od roku 1977. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků