Hlavní obsah

Benešova vila v Sezimově Ústí se o víkendu otevře veřejnosti

26. 7. 2011, 13:29

Poslední červencový víkend se opět otevře zájemcům letní sídlo Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí. Památka je od roku 1975 ve správě úřadu vlády, a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra. Před dvěma lety byla rekonstruována. Mimořádné prohlídky úřad letos organizuje celkem šestkrát. Další termíny budou na konci srpna, září a října.

Článek

Vila po tříleté obnově, která skončila v roce 2009, odpovídá původnímu projektu architekta Petra Kropáčka ze 30. let minulého století. Při obnově architekti odstranili necitlivé stavební úpravy, které v ní nechali udělat komunističtí politici. Z interiéru zmizelo tmavé dřevěné obložení, v místnostech jsou dobové dekorační předměty i nábytek. Dům má znovu zelené okenice a okrovou fasádu. Rekonstrukce stála včetně vybavení interiéru téměř 20 miliónů korun.

Foto: ČTK

Vila Edvarda Beneše v mlžném oparu

Jídelna, obytná hala s oblíbeným zákoutím

Základem expozice v přízemí je jídelna a obytná hala s oblíbeným prezidentovým zákoutím. V prvním patře jsou přístupné pracovna a ložnice, v níž Beneš zemřel. Tyto dvě místnosti byly před rekonstrukcí otevřené vždy ve státní svátky a výročí Benešových. S prezidentovým státnickým dílem i se soukromým životem manželů se jinak mohli zájemci seznámit jen v expozici, která v domku pod vilou vznikla v roce 2005.

Foto: ČTK

Pracovna prezidenta Edvarda Beneše

Edvard Beneš strávil ve vile poslední chvíle svého života. Jezdil sem hlavně odpočívat, ale přijímal tu i významné návštěvy. Dům s pozemky odkázala Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Nyní už se nepočítá s tím, že by se ve vile státní úředníci rekreovali. Ve druhém nadzemním podlaží jsou ale prostory pro vládní návštěvy i premiérský pokoj.

Od roku 2000 je vila kulturní památkou. Vstup do domu stejně jako do památníku při vchodu do zahrady je zdarma.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků