Hlavní obsah

Agnieszka Hollandová převezme čestný doktorát AMU v Praze

14. 3. 2017, 16:17

Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová příští čtvrtek převezme titul doctor honoris causa Akademie múzických umění (AMU) v Praze. Stane se tak na slavnostním zasedání umělecké rady školy, na kterém Hollandová přijme diplom a zlatou medaili s řetězem jakožto odznak této vědecké hodnosti, informovala Alice Titzová.

Foto: Milan Malíček, Právo

Polská režisérka Agnieszka Hollandová

Článek

Udělení čestné hodnosti někdejší studentce FAMU a režisérce světového jména je oceněním její dosavadní filmové a televizní tvorby. V posledních letech se Hollandová do povědomí českých diváků výrazně zapsala třídílným dramatem pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi, ze kterého vznikl celovečerní film. V roce 2014 získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Přijetím čestného titulu se Hollandová po letech symbolicky vrátí na AMU, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace. Absolvovala v roce 1971. V pátek 24. března se uskuteční na AMU projekce jejího studentského filmu Hřích boha.

Nový film už za týden

Akademie v minulosti podobně vyznamenala například člena činohry Národního divadla v Praze Radovana Lukavského, režiséra Miloše Formana, dirigenty Charlese Mackerrase a Jiřího Bělohlávka, houslistu Josefa Suka nebo režiséra a dramatika Ladislava Smočka. Prvním čestným doktorem v dějinách AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.

Varšavská rodačka Hollandová do polské kinematografie vstoupila jako asistentka režie u Krzystofa Zanussiho a Andrzeje Wajdy. Svůj první celovečerní film Provinční herci, oceněný Mezinárodní cenou poroty na festivalu v Cannes, natočila v roce 1978. Po snímcích Horečka a Osamělá žena emigrovala do Francie. Za film z roku 1985 Bittere Ernte získala nominaci na Oscara. Další oscarovou nominaci a první Zlatý glóbus obdržela v roce 1990 za snímek Evropa, Evropa.

Svůj zatím poslední film Přes kosti mrtvých představila na letošním Berlinale. Jeho česká premiéra zahájí 23. března v Obecním domě v Praze 24. ročník mezinárodního festivalu Febiofest.

Reklama

Výběr článků