Článek
Šestatřicetiletý muž utrpěl život ohrožující zranění, polytrauma mozku, pánve a dolních končetin. Záchranářský vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Olomouci, kde byl pět dní hospitalizován na specializované jednotce KARIM a následně na traumatologické JIP.
Ve středu se k soudu nedostavil, stále probíhá jeho rekonvalescence v rehabilitačním ústavu a nejsou vyloučené dlouhodobé následky.
Ironií osudu je, že obžalovaný se s poškozeným znali ze šipkařských turnajů. Přesto obžalovaný nenašel odvahu, aby se o rodinu poškozeného osobně zajímal a poslal jí jen omluvný dopis a padesát tisíc korun.

Obžalovaný se svým obhájcem
„Byl jste se zeptat, jak rodina celou situaci zvládá, jestli něco nepotřebuje?“ doptával se zmocněnec poškozeného Pavel Skřipec.
„Bál jsem se k nim přijít a omluvit se do očí. Sesypal jsem se,“ zmohl se viditelně vystresovaný obžalovaný na fádní, byť upřímnou odpověď.
„I kdyby měl tisíckrát dostat po hu*ě, měl tam jít. Neprodal auto, nezeptal se. Pan obžalovaný se bojí sám o sebe,“ neodpustil si Skřipec. Za svého klienta, který se nemohl dostavit, uvedl, jak je poškozený rád, že se hlavní líčení koná, a jak je mu líto chování obžalovaného, které následovalo po nehodě.
„Jeho lítost není skutečná,“ uvedl za poškozeného jeho právní zmocněnec. Za nemajetkovou újmu požadoval pro svého klienta sumu lehce přes milion korun. A soudkyně Eva Kotalová mu ji přiznala stejně jako 778 tisíc Vojenské zdravotní pojišťovně za léčebné výlohy.

Obžalovaný nadýchal po nehodě 1,5 promile.
Dvaatřicetiletý obžalovaný u soudu prohlásil vinu, kterou soud přijal a mohl upustit od dokazování.
„Nepiju. Od té doby jsem si dal jen přípitek na Silvestra s rodiči,“ řekl Fotr.
Státní zástupce Michal Dadák trval na nepodmíněném trestu.
„Nelze akceptovat, aby řidiči, kteří způsobí nehodu v opilosti, dostali jiný než nepodmíněný trest,“ řekl v závěrečné řeči. Soudkyně z jeho návrhu lehce ubrala. Fotr musí jít do vězení na dva roky, až vyjde z výkonu trestu, rozběhne se mu čtyřletý zákaz řízení.
„Nelze přehlédnout následek, který byl způsoben jednáním obžalovaného, který omezil dlouhodobě a možná i doživotně chod celé rodiny. Možná měl psychické problémy, ale měl promluvit s rodinou a nabídnout jí pomoc. Rodina ho mohla odmítnout, ale viděla by snahu,“ řekla v odůvodnění rozsudku soudkyně Eva Kotalová. Rozhodující pro uložení nepodmíněného trestu byla opilost obžalovaného.
Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu na odvolání. Hlavního líčení se účastnila jako veřejnost manželka a nejbližší rodina. S nepodmíněným trestem byla spokojená. Víc se ale vyjadřovat nechtěla.