Hlavní obsah

Za popravu kolegy dostal Raveane výjimečný trest

10. 11. 2004, 13:09 – BRNO
Právo, Novinky, Petr Knoetig

Krajský soud v Brně poslal Michala Raveana na 17 let do vězení. Výjimečný trest mu uložil za loupežnou vraždu kolegy z bezpečnostní agentury Securitas, kterého loni popravil jedinou střelou do hlavy.

Článek

V případu vystupovali i další 4 muži, kteří se podíleli buď na vraždě, nebo na ukrývání mrtvoly, či legalizaci uloupených peněz. Hlavní spolupachatel Milan Staněk se však k soudu nedostal, protože neunesl tíhu svědomí a letos 30. srpna se ve věznici oběsil. Další komplicové dostali nízké tresty a Petr Říha dokonce podmínku.

"Podařilo se bezpochyby prokázat, že motivem vraždy, která připomínala popravu, bylo získání peněz. Řidiče vozidla bezpečnostní agentury vylákali Raveane a Staněk z auta, použili proti němu slzný prostředek a Raveane ho zastřelil. Tvrzení, že nic nebylo předem naplánované, je nevěrohodné. Všechno totiž měli obžalovaní připravené do nejmenšího detailu," uvedl předseda senátu Aleš Novotný.

K činu došlo loni v prosinci, kdy Raveane svážel s kolegou peníze z poboček České spořitelny. Raveane ho přesvědčil, aby zajeli do Ostopovic, kde si prý potřeboval něco vyřídit. Dvojice skončila na lesní cestě. Tam Raveane se Staňkem, který na ně čekal, provedli loupežnou vraždu.

Nakonec po činu zinscenovali přepadení transportu a všechno se snažili shodit na již mrtvého řidiče. Po vraždě pak společně převezli peníze do bezpečí a Staněk hodil mrtvého do septiku.

Jeho tělo však kriminalisté našli a dopadli všechny pachatele, kteří buď vraždili, nebo se na činu nějak podíleli, či o něm jen věděli.

Raveane se zmohl na omluvu

"Chtěl bych se omluvit rodině oběti za tu strašnou bolest a utrpení, kterou jsem jí přivodil ztrátou syna. Je mi to líto. Staněk mě nutil, abych to udělal a říkal, že má doma zbraně, které použije proti mé přítelkyni a mě, jestli neuposlechnu," vypověděl Raveane.

Z uloupených peněz našli policisté přibližně 16 miliónů. Zbytek pachatelé a jejich známí utratili. Za lup si koupili 30 aut, sedací soupravy, počítače, luxusní nábytek, ledničky a televizory. Toto zboží zaplnilo pět kamiónů, které policisté sváželi několik týdnů.

Proti rozsudku se Raveane na místě odvolal. Říha se odvolání vzdal a ostatní, včetně státního zástupce, zvažují, jak se po doručení rozsudku zachovají.

Reklama

Související témata:

Související články

Bezcitná poprava strážce před soudem

19. 10. 2004, 16:25

Se studem v očích a se sklopenou hlavou, ale beze stop lítosti, stanul v úterý před senátem Krajského soudu v Brně 23letý pracovník bezpečnostní agentury...

Výběr článků