Hlavní obsah

Za podporu neonacismu dostali mladíci podmínky i tři roky vězení

16. 9. 2015, 13:56 – Praha • Aktualizováno 16. 9. 2015, 14:33

Soud ve středu potrestal pětici mladíků tříletým vězením a čtyřmi podmínkami za podporu ruské neonacistické organizace Wotan Jugend (WJ). Podle rozsudku se podíleli na založení její české pobočky, čímž podporovali hnutí směřující k potlačení práv a svobod. Obvinění odmítli, že by propagovali extremismus, prodávali prý jen samolepky se symbolikou hnutí.

Foto: Policie ČR

Předměty zabavené při zátahu na českou buňku neonacistického hnutí Wotan Jugend

Článek

Rozsudek není pravomocný, obvinění si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají k Městskému soudu v Praze.

Soud uznal všech pět obžalovaných vinnými z propagace neonacismu. Usvědčily je prý jejich vlastní výpovědi, odposlechy a také věci s tematikou neonacismu a hitlerovského Německa zabavené při domovních prohlídkách.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Myšlenky Wotan Jugend dostal do Česka podle soudu dvaadvacetiletý Rus Sergej Busigyn. Mladík má trvalé bydliště v ČR a soud mu udělil tříletou podmínku. Čtyřiadvacetiletý Vojtěch Hájek a o rok mladší Lukáš Kolumpek dostali dvouletou podmínku a devatenáctiletý Marcel Palacký odešel s podmíněným trestem 18 měsíců.

Pátého obžalovaného, jednadvacetiletého Daniela Houdka, přivedla eskorta z vězení, kde si odpykává trest za násilí s rasovým motivem. Nyní dostal vzhledem k předchozí trestné činnosti tříletý trest vězení.

Podpora vězňů

Busigyn podle obžaloby přivezl do Česka také vlajku hnutí a hudbu spojenou s WJ. Zařídil výrobu a prodej samolepek. Hnutí prý Busygin propagoval také na prvomájovém setkání Dělnické strany sociální spravedlnosti v roce 2013 v Přerově. Kriminalisté skupinu rozbili loni v květnu po několikaměsíčním prověřování.

Neonacistickou organizaci Wotan Jugend vytvořili členové kapely Moloth v roce 2008 v Rusku. Hnutí bylo založeno na myšlence ideologické, propagandistické a finanční podpory vězňů odsouzených za spáchání trestné činnosti s rasistickým, etnickým, národnostním a jiným podobně nenávistným motivem.

Wotan Jugend získává finance na podporu a propagaci zejména prodejem oblečení, samolepek, CD a dalších předmětů s motivem hnutí, případně kapely Moloth. Pořádá koncerty, finanční sbírky nebo sportovních akce.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků