Hlavní obsah

Ujíždějící auto můžeme zastavit ježkem i zbraní, zní z policie

13. 1. 2014, 16:31 – Praha

Policie má podle zákona několik možností, jak zastavit ujíždějícího řidiče. Kromě tradičního majáku může použít kovový pás s bodlinami položený na silnici, nebo bránit jízdě vlastními auty a střelbou. Informovala o tom mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková v reakci na sobotní drama, při kterém sedmadvacetiletý mladík ujížděl policii z Prahy až do Plzně.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Policie může vozidlu bránit v jízdě podle mluvčí různými způsoby, které zmiňuje zákon. Je mezi nimi například zastavovací pás s kovovými bodlinami, tzv. ježek, který se umístí na silnici, nebo zahrazení cesty autem.

Policisté podle mluvčí procházejí řadou cvičení, ve kterých řeší různé situace, konkrétní řešení ve službě ale prý vždy závisí na rozhodnutí velitele. "Neexistuje žádná jednotná 'kuchařka', jaký donucovací prostředek v které situaci přesně použijeme," uvedla mluvčí.

Zběsilá honička začala v ulicích PrahyVideo: Policie ČR

"Důležité je zvážit, kde by k zastavení vozidla mělo dojít, v jakém autě pronásledovaný řidič jede a jaké o něm má policie informace. Pokud řidič nezastaví, policisté se v naprosté většině případů oprávněně domnívají, že nemá čisté svědomí," dodala Ježková.

Použití pásů je problematické 

K základním výzvám patří světlo a zvuk majáku. Pokud řidič po opakované výzvě nezastaví, policisté mohou použít donucovací prostředky, mimo jiné zahrazení cesty vozidlem a zastavovací pás. Použití pásů je podle Ježkové problematické například na dálnicích, kde by tím mohla vzhledem k vysoké rychlosti vzniknout větší kolize.

"Nikdy nelze dopředu říct, jak bude pronásledování probíhat, vždycky ale máme na prvním místě na paměti ochranu života a zdraví dalších takzvaně nezúčastněných osob," dodala.

Zběsilá honička noční PrahouVideo: Policie ČR

Řidič jel autem s lucemburskou registrační značkou v sobotu a nezastavil v centru Prahy na pokyn policie. Řítil se pak po dálnici z Prahy do Plzně rychlostí zhruba 200 kilometrů za hodinu. Na 33. kilometru způsobil kolizi dvou policejních vozů, které zůstaly nepojízdné. [celá zpráva]

Pronásledovala ho zhruba desítka policejních aut až do areálu plzeňské nemocnice na Lochotíně, kde jej policisté zadrželi. Během honičky policisté několikrát vypálili výstražný výstřel, jeden z nich zasáhl muže do hlavy. Lékaři mladíka operovali a uvedli do stabilizovaného stavu. Inspekce nyní zjišťuje, zda policisté postupovali v souladu se zákonem a stříleli oprávněně.

Reklama

Související články

Výběr článků