Hlavní obsah

Švýcarský podnikatel přetáhl hrázného z Nýrska basebalovou pálkou, dostal podmínku

17. 12. 2019, 13:00
Právo, Patrik Biskup

Předloni v dubnu se sešlo několik úředníků u penzionu švýcarského podnikatele Herberta Neussera v Hamrech na Klatovsku, aby s ním projednali napojení objektu na kanalizaci, která nebyla v souladu s předpisy. Jednoho z nich 49letý cizinec opakovaně praštil baseballovou pálkou.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Za útok na zaměstnance Povodí Vltavy Jiřího Karáska (59) soud v úterý Neussnera potrestal dvanáctiměsíčním vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Uznal ho vinným z trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Rozsudek není pravomocný.

„Nemám žádné pochybnosti o tom, že obžalovaný na poškozeného fyzicky zaútočil. Napadeného úředníka považuji za korektního a čestného muže. Jeho výpověď potvrdili i další účastníci schůzky. Těžko lze uvěřit obhajobě obžalovaného, že si poškozený mohl způsobit zranění sám nebo jej tímto způsobem napadl někdo jiný,“ zdůvodnila svůj verdikt samosoudkyně Martina Šimánková.

Neussnerův penzion stojí v blízkosti nýrské přehrady, jejíž správcem je právě Karásek. Ten se tehdy jednání účastnil, protože nemovitost stojí v ochranném pásmu zdroje pitné vody. Objekt měl v té době jen fekální jímku, ale správně měl být připojen na centrální kanalizaci.

Vyrazil na něj s pálkou

„Když jsem na jednání dorazil, tak na mě pan Neusser začal křičet, abych šel pryč. Byl jsem překvapený. Snažil jsem se mu ukázat služební průkaz a ptal se ho, proč mě vykazuje. Na to mi neodpověděl,“ vybavoval si Karásek okamžiky, které měly předcházet útoku. Sám pak usoudil, že situaci nebude dál hrotit, a rozhodl se odejít.

„Viděl jsem, jak pan Neusser jde za mnou s baseballovou pálkou v ruce. Původně jsem si myslel, že mi chce jen pohrozit. Dohonil mě a praštil zezadu do nohy. Zavrávoral jsem a následovala další rána do stehna. Pak se znovu rozpřáhl a já jsem opakoval, že odcházím,“ líčil hrázný další sled událostí.

Čech se Slovenkou shodili v Bratislavě seniorku ze schodů, hrozí jim až 12 let

Podle svých slov horko těžko došel na veřejnou cestu, odkud zavolal policisty. „Když přijeli, sundal jsem si kalhoty a ukázal jim modřiny,“ dodal Karásek. Pak musel být ošetřen v nemocnici.

Několik týdnů byl v pracovní neschopnosti, měsíc proležel a pak chodil o francouzských holích. Znalci později uvedli, že s přihlédnutím na intenzitu útoku a k použitému nástroji hrozilo Karáskovi daleko závažnější zranění.

Vinu popírá

Neusser vinu popíral. „Jsou to všechno jen spekulace státního zastupitelství. Pana Karáska jsem pouze důrazně vykázal ze svého pozemku s tím, že na jednání nebyl pozván. On na to nereagoval, a tak jsem mu řekl, že budu muset použít násilí. Pak odešel, aniž bych ho udeřil,“ vypověděl cizinec.

Podle něj se jednalo o komplot jeho bývalého obchodního partnera. „Byl jsem obviněn na základě zmanipulovaných důkazů a křivého svědectví. Policie vedla vyšetřování jednostranně a neobjektivně. V České republice je ale možné všechno,“ prohlásil Neussner v průběhu hlavního líčení.

Účastníci tehdejší schůzky se u soudu shodli na tom, že útok byl rychlý a nečekaný. „Ještě než k němu došlo, majitel domu nás napadal, že jsme tady žili čtyřicet let v totalitě a že nás musí učit, jak se máme chovat. Když přišel pan Karásek, začal na něj hulákat, že ho nikdo nezval a aby odešel, nebo na něj vezme klacek,“ uvedl jeden z úředníků.

Šarvátka před hudebním klubem v Praze: po ráně pěstí zůstal na zemi ležet muž

Prakticky vzápětí podle nich cizinec odběhl do stodoly a vrátil se s baseballovou pálkou. „Vůbec nás nenapadlo, že by pana Karáska udeřil. Mysleli jsme si, že ho chce jen postrašit a přimět k odchodu. Když jej pak zezadu praštil, byli jsme z toho tak překvapeni, že jsme se nezmohli na slovo,“ vypověděl další ze svědků.

Podle něj pak cizinec vrátil pálku zpátky do stodoly a dělal, jako by se nic nestalo.

Po příjezdu policejní hlídky se útočník odmítl legitimovat. Doklady předložil až poté, co mu strážci zákona pohrozili, že ho odvezou na služebnu.

Reklama

Výběr článků