Hlavní obsah

Státní zástupce obžaloval muže, který potají natáčel pacienty u covidových lůžek

10. 1. 2022, 13:35 – Plzeň

Okresní státní zastupitelství v Plzni podalo obžalobu za šíření poplašné zprávy na muže, který loni na jaře natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň, domáhal se tam, aby lékaři podali jeho nemocné matce prostředek ivermektin a obviňoval lékaře a zdravotníky, že nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Informaci o podání obžaloby, kterou přinesla Česká televize, potvrdila náměstkyně okresního státního zástupce Kateřina Brožová.

Obžaloba byla podle ní podána před Vánocemi. Za šíření poplašné zprávy spáchané v době nouzového stavu hrozí muži až osmileté vězení.

Obžaloba už dorazila na okresní soud, datum jednání zatím nebylo nařízeno. Soudce, kterému byl případ přidělen, se seznamuje se spisem, řekla dozorčí úřednice okresního soudu Lucie Ženíšková.

Policie muže obvinila loni v srpnu z šíření poplašné zprávy a z pomluvy.

Několik lidí v Česku se v souvislosti s covidem předávkovalo ivermektinem

Domácí

„Vyšetřováním případu bylo zjištěno, že zveřejněné zvukové i obrazové záznamy pořízené obviněným jsou způsobilé způsobit nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva,” uvedla tehdy policejní mluvčí Veronika Hokrová.

„Záznamy totiž rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a dále svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu,” dodala.

Muže pustili zdravotníci v době vrcholící jarní pandemie na covidové oddělení za jeho matkou, která byla ve velmi špatném stavu. Sám v nahrávce připustil, že ho za ní pustili, aby se s ní rozloučil, protože umírala.

Už před nákazou covidem byla podle něj po mrtvici na polovinu těla ochrnutá. Podle jeho tvrzení ale nemusela na covid umírat, kdyby jí lékaři podali ivermektin.

Americká nemocnice odmítla pacientce nasadit ivermektin, její dcera soud vyhrála

Koronavirus

Na oddělení muž začal tajně natáčet videa se zdravotníky, svojí matkou, která už téměř nekomunikovala, i dalšími pacienty. Neustále se domáhal toho, aby matce lék okamžitě podali.

Zdravotníci muži například marně vysvětlovali, že jeho matce akutně selhávají ledviny a v takovém případě lék nelze podat.

Podání léku se muž domáhal i podle zveřejněné nahrávky telefonátu u přednosty kliniky.

I ten mu vysvětloval, že účinnost léku není prokázaná a nejsou prokazatelné výsledky ani doporučení odborných společností. Muž ale tvrdí, že je účinný. „Na to nepotřebuji být lékař, abych toto věděl,” uvedl.

Zkušenosti z léčby 150 pacientů ivermektinem v Brně: Dobrá tolerance, nadějný účinek

Domácí

Proti zveřejněnému videu se hned v březnu ohradil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a uvedl, že nemocnice podala na jeho autora trestní oznámení.

„Svým chováním zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a o co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň,” uvedl tehdy v prohlášení Šimánek.

Autor videa podle něj šířil nepravdivý údaj o zabíjení nemocných, několikrát obvinil zaměstnance FN z trestných činů, což může vážně ohrozit vážnost nemocnice a znepokojit občany.

Reklama

Výběr článků