Hlavní obsah

Soud tvrdě potrestal Metrostav: Tři roky se nesmí ucházet o veřejné zakázky

31. 1. 2020, 11:19 – Praha • Aktualizováno 31. 1. 2020, 12:15
Právo, mar, rav,

Tvrdé tresty uložil Krajský soud v Praze v pátek společnosti Metrostav v druhé části kauzy Davida Ratha kolem manipulace veřejných zakázek kraje a krajských nemocnic. Metrostav má zaplatit 10 milionů korun a navíc se nesmí tři roky účastnit veřejných výběrových řízení.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Soudní senát potrestal firmu Metrostav.

Článek

„S rozsudkem se neztotožňujeme, a tak se vůči němu naši právní zástupci odvolali. Soudní řízení tedy dále probíhá a my se z toho důvodu nemůžeme a nebudeme až do konečného pravomocného rozhodnutí vyjadřovat,” uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Pokud by rozsudek byl pravomocný, na Metrostav by to mohlo mít velmi citelný dopad. Významnou část svých výdělků má totiž tato stavební firma právě ze státních a veřejných zakázek, například na českých silnicích od ŘSD.

Žalobce v kauze Rath: Metrostav by neměl dělat veřejné zakázky deset let

Státní zástupce Jiří Pražák trest ocenil s tím, že by mohl působit preventivně. „Nevedu si statistiky o podobných věcech, ale o mnoha takových trestech jsem neslyšel,“ konstatoval Pražák. Zároveň věří, že by kauza mohla sloužit jako generální prevence před podobnou trestnou činností.

Pražák v lednu v závěrečné řeči uvedl, že generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát a obchodní náměstek Jiří Anděl a jejich firma se aktivně zapojili do manipulací se zakázkami nemocnic a navíc jmenovaní slibovali úplatky hlavním obžalovaným manželům Kateřině a Petrovi Kottovým.

„Obžalovaní jednali jako organizovaná skupina. Jejich trestná činnost je závažná, i vzhledem k její soustavnosti a dlouhodobosti. Jednalo se o sofistikovanou trestnou činnost, kde došlo k předání anebo slibu úplatků v řádech desítek milionů korun, přičemž se jednalo o zakázky za stovky milionů,“ podotkl žalobce.

Soud poslal Ratha v druhé části korupční kauzy na osm let do vězení

Manipulace se zakázkami se podle policistů týkaly několika zakázek středočeských krajských nemocnic. Zaprvé šlo o rekonstrukci bloku C2 v nemocnici Kladno za odhadovaných 227 milionů korun. Podle textu obvinění, jehož kopii má Právo k dispozici, Kottová oslovila manažery Metrostavu Piláta s Andělem v únoru 2012 a nabídla jim zajištění výhry v soutěži.

Našli lístek

Firma s tím souhlasila a Anděl pak měl možnost přímo se podílet na podobě zadávací dokumentace k soutěži. Mohl si prý i vybrat firmy, které budou Metrostavu dělat v tendru křoví. Jejich seznam, který údajně Pilát předal na lístku Kottové, našla policie později u ní doma krátce po zatčení. Na úplatky mělo jít deset procent z celkové ceny zakázky.

K předání provizí ale stejně jako k zadání samotné zakázky nikdy nedošlo, neboť trojice hlavních aktérů (Kottovi a David Rath) skončila v polovině května 2012 v poutech a následně ve vazbě kvůli možné korupci v jiných zakázkách.

Pilát prý slíbil deset milionů

Ve druhém skutku jde o rekonstrukci pavilonu „O“ kolínské nemocnice, kdy vítězem tendru s účastí předem domluvených firem byl opět Metrostav s údajně nejnižší nabídkovou cenou zhruba 118 milionů korun.

To prý ale bylo podle posudku vyžádaného policií o téměř šest milionů víc proti cenám obvyklým. Ani zde už k předání peněz nedošlo, protože se mělo podle odposlechů uskutečnit 18. května 2012, jenže to už byli Rath a Kottovi tři dny za mřížemi.

„Považuji za prokázané, že si obžalovaná Kottová nechala od obžalovaného Piláta slíbit za tuto zakázku nejméně deset milionů korun,“ podotkl ve středu Pražák s tím, že o všem věděl jak Rath, tak Kott.

Třetím ze zmanipulovaných tendrů je výstavba pavilonu 37 (parkoviště) a pavilonu Palackého v nemocnici Mladá Boleslav, která byla z nově obviněných skutků nejdražší (cca 270 milionů), a měly za ni padnout i nejvyšší úplatky – opět desetina z odhadované ceny zakázky, tedy 27 milionů korun.

Tady tentokrát po předchozí dohodě s Metrostavem vyhrála firma Konstruktiva Branko vedená rovněž obžalovaným Pavlem Drážďanským.

Jeho Konstruktiva zde recipročně získala práci údajně za to, že například u prvně zmiňované zakázky v Kladně dělala Metrostavu „volavku“.

Reklama

Související články

Rath podal dovolání k Nejvyššímu soudu

5. 12. 2019, 9:03

Odsouzený bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) podal k Nejvyššímu soudu dovolání v kauze manipulace s krajskými zakázkami, za kterou si odpykává...

Výběr článků