Hlavní obsah

Přísný trest za ohrožování virem HIV: Z podmínky šest let vězení

20. 5. 2015, 14:25 – Praha • Aktualizováno 20. 5. 2015, 15:37

Na šest let do vězení půjde 37letý Rudolf Martin Novák za ohrožování virem HIV a pokus o těžké ublížení na zdraví. Odvolací vrchní soud tak zrušil původní trest - tříletou podmínku. Muž o své nemoci ví od roku 2001. Před deseti lety dostal za stejný čin 3,5 roku vězení.

Článek

Středeční rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je pravomocné, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Proti únorovému rozsudku libereckého soudu se odvolala státní zástupkyně, která chtěla přísnější trest, a také obžalovaný.

Soudce Jiří Lněnička žalobkyni částečně vyhověl a Novákovo odvolání zamítl. Soud v Liberci podle něj nepřihlédl k dřívějšímu Novákovu trestu. Obžalovaný ve středu zopakoval, že muži, kteří proti němu vypovídali jako poškození, byli jeho partneři a může jít z jejich strany o mstu. Lněnička tomu ale neuvěřil a řekl, že by to bylo možné například v jednom případě, v této kauze je ale poškozených několik.

Novák měl podle obžaloby na jaře a v létě 2012 v Praze a Liberci orální nebo pohlavní styk se šesti muži, aniž je informoval o své nemoci. Při sexu s některými z nich nepoužíval kondom. O své nemoci ví Novák už od roku 2001. Potrestán byl nakonec za pět případů.

Seznamoval se v klubech

Hlavní líčení byla s ohledem na citlivost kauzy před libereckým soudem neveřejná, což žádal Novákův advokát také ve středu, vrchní soud mu ale nevyhověl, protože neprováděl žádné nové důkazy.

Obžalovaný, mezi lidmi známý pod přezdívkou Maarty, od začátku vinu popíral. Odsouzení na 3,5 roku v roce 2005 prý pro něj bylo dostatečným poučením. Tvrdil, že o své nemoci dopředu informoval všechny své milence a pokaždé při sexu používal jako ochranu kondom. Výpovědi svých příležitostných partnerů, kteří proti němu svědčili, označil za lži.

Před deseti lety byl Novák odsouzen za šíření nakažlivé choroby a pokus o těžké ublížení na zdraví. Podle verdiktu virem tehdy dva roky ohrožoval své známé a nejméně v deseti případech měl s muži pohlavní styk. Seriózně vyhlížející Novák v té době navazoval známosti v gay klubech v centru Prahy a také na internetu. Policisté po jeho zadržení apelovali na jeho případné partnery, aby podstoupili zdravotní testy, nikdo z nich však nakažen nebyl.

Reklama

Související témata:

Související články

Homosexuální mladík vědomě šířil AIDS

18. 3. 2004, 14:13

Pražská policie v těchto dnech obvinila šestadvacetiletého muže z Prahy, který podle ní od podzimu 2001 zcela vědomě šířil virus HIV. Homosexuálně zaměřený...

Výběr článků