Hlavní obsah

Porodní asistentku, obžalovanou kvůli tragédii při domácím porodu, soud osvobodil

29. 1. 2014, 18:19 – Praha

Obvodní soud pro Prahu 3 ve středu zprostil viny prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou. Ta byla obžalovaná kvůli chybnému vedení domácího poradu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo. Soud původně vyměřil pro Königsmarkovou dvouletý podmíněný trest spojený se zákazem činnosti na pět let. Dále měla zdravotní pojišťovně uhradit 2,7 miliónů korun.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Ivana Königsmarková (vpravo)

Článek

Verdikt kvůli pochybnostem o vině loni v srpnu zrušil Ústavní soud a nařídil, aby byla kauza znovu projednána. [celá zpráva]

Středeční rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

"Já se na to dívám pořád stejně. Byl to nespravedlivý soud, ničeho jsem se nedopustila, nic jsem nezanedbala," řekla ve středu po vyhlášení verdiktu Königsmarková. Podle ní chce Unie porodních asistentek ještě ve středu vydat k jejímu osvobození prohlášení.

Königsmarková měla vést porod neoprávněně

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod.

Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice. Dítě se začalo dusit.

Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala.

K dispozici nebylo dostatek důkazů  

Ústavní soud ale konstatoval, že justice kauzu Königsmarkové sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu.

Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky.

Reklama

Výběr článků