Hlavní obsah

Policista zastřelil agresivního chataře, do vězení nakonec nepůjde

5. 10. 2022, 16:04 – Praha

Policista David Knapík, který při zásahu na Jindřichohradecku zastřelil opilého agresivního muže, do vězení nepůjde. Za zabití a za zneužití pravomoci si měl za mřížemi odpykat 3,5 roku, pražský vrchní soud mu ale ve středu trest zmírnil na tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou. Rozhodnutí je pravomocné.

Foto: Pavel Orholz, Právo

Policista Daniel Knapík (vpravo) se svým obhájcem Josefem Kopřivou

Článek

Verdikt soudu pro Knapíka znamená konec u policie. Muž uvedl, že bude zvažovat podání dovolání.

„V daném případě není ještě nutné působit na nápravu obžalovaného nepodmíněným odnětím svobody,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Knapík podle něj překročil meze stanovené pro oprávněné použití zbraně a pro nutnou obranu.

„Naprosto zásadní linkou je ale spoluzavinění poškozeného i poškozené, která zcela zbytečně na místo zavolala hlídku policie,“ zdůraznil soudce.

Knapík s kolegou vyjeli večer 5. srpna 2020 do chatové osady v katastru obce Smržov kvůli nahlášenému konfliktu muže s jeho partnerkou. Proti Knapíkovi tento muž s křikem vyběhl s plynovou maskou na hlavě. Knapík nabil služební zbraň, na muže namířil a vyzval ho, aby si lehl.

Policista je před soudem za zastřelení chataře. První ranou trefil srdce

Muž nereagoval a nevyslyšel ani další výstrahy, kterými ho policista varoval, aby se nepřibližoval, jinak začne střílet. Místo toho si svlékl tričko, prohlásil, že se nebojí, a pokračoval v pohybu. Knapík poté na muže třikrát vystřelil a usmrtil ho. Hned první výstřel zasáhl srdce.

„Poškozený nedbal toho, že jde o policisty. Útok proti nim chtěl vést a dělal vše pro to, aby byl útok úspěšný,“ shrnul Lněnička.

Je otázka, zda by, když by střelil mimo, poškozený ustal v pohybu směrem k němu. Ale pokusit se o to obžalovaný měl, případně trefit ho jinam než do hrudníku.
Jiří Lněnička, soudce

Knapík měl však podle něj střílet tak, aby následky byly co nejmenší. „Je otázka, zda by, když by střelil mimo, poškozený ustal v pohybu směrem k němu. Ale pokusit se o to obžalovaný měl, případně trefit poškozeného jinam než do hrudníku,“ uvedl soudce.

Připomněl, že podmínky, ve kterých Knapík střílel, označili střelci za mimořádné. Soud ale při rozhodování o vině neopominul to, že na místě byl druhý policista, na jehož pomoc se Knapík mohl spolehnout.

Obhajoba poukazovala mimo jiné na to, že zastřelený muž byl recidivistou, který měl už dříve konflikty s policisty. Kvůli agresivnímu chování se jej báli i lidé z chatové osady. Chataři upozorňovali na to, že policisté museli v minulosti na místě zasahovat i dvakrát v týdnu. Vypověděli, že muž například po okolí chodil s mačetou nebo s železnou tyčí.

Byl to násilník. Chataři děkovali policii za zásah, při kterém zemřel muž

Družka zastřeleného se domáhá odškodného ve výši dvou milionů korun, což Knapíkův advokát označil za absolutně nepřiměřené. Soudce ženu odkázal do civilního řízení.

„Máme za to, že nárok je do jisté míry oprávněný, ale jeho výše je sporná,“ poznamenal Lněnička s tím, že občanskoprávní soud bude muset přihlédnout ke spoluzavinění zastřeleného i družky.

Součástí původního rozsudku českobudějovického krajského soudu bylo i zabrání Knapíkovy soukromé sbírky pistolí. Toto opatření odvolací senát zrušil s tím, že není namístě, protože policista střílel služební zbraní a jeho sbírka nijak nesouvisí s trestnou činností.

Reklama

Související témata:

Výběr článků