Článek
Seniorka zareagovala na sociální síti na reklamu slibující zhodnocení financí. Jakmile vyplnila kontaktní údaje, ozvala se jí údajná pracovnice investiční společnosti, která jí vysvětlila princip investování.
„Žena souhlasila a jako prvotní investici zaslala částku pět tisíc korun. Poté se jí postupně ozvali další makléři, kteří poškozené zaslali na email odkazy, které žena rozklikla a postupovala podle pokynů. Dokonce si stáhla aplikaci, prostřednictvím které sledovala údajné zhodnocování svých peněz,“ informovala policejní mluvčí Ivana Skoupilová.
Později však seniorka zjistila, že bez jejího vědomí jí z účtu zmizelo 150 tisíc korun. Šla se s tím svěřit na policii.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který podle trestního zákoníku hrozí v krajním případě až osm let za mřížemi.
„Pokud se rozhodnete zhodnotit peníze například investováním do akcií nebo kryptoměny, obracejte se vždy jen na důvěryhodné a zavedené finanční společnosti. Velice ostražití buďte před lákavými reklamami neznámých organizací,“ přidala radu na závěr policejní mluvčí.
Podvody pod hlavičkou Novinek
Podobné investiční podvody se na sociálních sítích často objevují i pod hlavičkou zpravodajského serveru Novinky.cz. Redakce s nimi samozřejmě nemá nic společného. Falešní novináři pouze zneužívají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.
Design serveru Novinky.cz je imitován zpravidla vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.
Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně. Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou spokojených zákazníků, kteří již z investic profitují.
V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních měsících objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz.
Blokace není snadná
Podobné falešné články se samozřejmě zobrazují i na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit dokonce i na Facebooku, ve vyhledávání Googlu či na YouTube. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.
Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.
Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, pouze na jiných internetových stránkách.
Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén za den. To je hlavní důvod, proč se falešné stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.

Podvodů přibývá, varuje opakovaně policie.