Článek
Samosoudce olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě ženu ve středu poslal za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, podvod, pokus podvodu a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací na 8,5 roku za mříže, když schválil dohodu o vině a trestu uzavřenou mezi státním zástupcem a obviněnou.
Ženě hrozilo až 12 let vězení. Cimprichová zároveň musí uhradit škodu poškozeným.
„Je mi všeho líto. Důvodem, proč jsem tak konala, byla má finanční tíseň. Kdybych mohla vrátit čas, udělala bych to. Budu se snažit vrátit vše co nejefektivněji. Po návratu z vězení si najdu práci a začnu splácet,“ řekla žena ve středu u soudu ještě před vynesením rozsudku.


Hana Cimprichová u olomouckého krajského soudu
„Nemáme pochybnosti o tom, že by dohoda o vině a trestu byla nesprávná. Trest půl roku nad spodní hranici základní sazby, která činí osm roků, nepovažujeme za nepřiměřeně přísný. Odpovídá jednání obviněné i výši škody. Neměli jsme proto důvod do dohody o vině a trestu zasahovat,“ vysvětlil samosoudce Vladimír Najdekr.
Cimprichová se v období let 2022 až 2023 dopustila série sofistikovaných podvodných jednání, při nichž neoprávněně získávala přístup k e-mailovým schránkám a zákaznickým účtům mobilních operátorů. Pomocí těchto přístupů ovládala telefonní čísla poškozených osob, čímž získávala kontrolu nad jejich bankovními účty a dalšími digitálními službami.
Tyto přístupy využívala k uzavírání úvěrových smluv, provádění neoprávněných plateb a převodů finančních prostředků, a to jak na své účty, tak na účty třetích osob. Celkem bylo identifikováno 80 skutků, které měly vést ke způsobení škody ve výši téměř 16 milionů korun, přičemž v případě dokonání všech pokusů by škoda mohla dosáhnout až 24 milionů korun. Poškozeno bylo více než 60 fyzických a právnických osob.