Hlavní obsah

Muž z Brna se bál, že má napadený účet. Tak radši vybral 900 tisíc a dal je na ulici neznámému člověku

3:47
3:47

Poslechněte si tento článek

Brno

Ještě dál za hranici obvyklých kyberšmejdských útoků zašli podvodníci, kteří si za cíl vybrali muže z Brna. Zatímco oběti podobných útoků většinou přepošlou peníze na neznámé účty nebo je nastrkají do bitcoinmatu, tentokrát podvodníci muže přesvědčili, aby jim peníze přinesl hezky postaru v hotovosti. Muž jim tak naservíroval 900 tisíc korun.

Foto: Petr Kozelka , Novinky

Policejní stanice v Brně

Článek

Začátek byl už celkem ohraný. Oběť telefonicky kontaktoval muž, jenž se představil jako policista s tím, že někdo žádá jeho jménem v Pardubicích o úvěr. Přes komunikační aplikaci se pak muži ozval údajný pracovník České národní banky s návodem, jak zabránit onomu podvodnému úvěru.

Vystrašenému devětačtyřicetiletému muži pak sdělil, aby si sám vzal neprodleně vzal úvěr a peníze předal dalšímu jejich pracovníkovi, který ho záhy kontaktoval telefonicky.

„Vyplašený muž tedy zamířil rovnou do banky, kde vybral půl milionu korun, a peníze následně předal osobně neznámému člověku na parkovišti u obchodního centra. Pro dalších čtyři sta tisíc zašel ještě do druhé banky a hotovost opět předal fiktivnímu pracovníkovi České národní banky na stejném místě,“ popsala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Až poté, co muž takto na zlatém podnose předal téměř milion korun naprosto cizímu člověku, mu začalo vrtat hlavou, jestli náhodou nenaletěl. Následně o všem informoval policisty.

Nepanikařte, neposílejte

Policisté tak znovu apelují na občany, aby nečinili unáhlená rozhodnutí a v podobných případech vždy kontaktovali svoji banku oficiální cestou.

„Aktuální je podvodné jednání probíhající právě přes komunikační aplikace, kdy se pachatelé vydávají například za členy rodiny či známé a snaží se všemožným způsobem vylákat peníze. Záminkou je pak například dopravní nehoda nebo nějaká jiná nesnáze,“ připomněla Cejnková.

„Buďto podvodník zkouší náhodně napsat na kontakt a požádat o zaslání peněz, ale objevuje se i horší varianta, kdy dojde ke zneužití identity. Podvodníci napadnou skutečný účet aplikace a osloví ‚své‘ kontakty, po kterých opět požadují z nějakého důvodu finanční pomoc. Každopádně u všech případů platí - nikomu neposílejte peníze, aniž byste si ověřili, s kým skutečně komunikujete,“ dodala mluvčí.

S podvody se roztrhl pytel

Jak Novinky.cz upozornily již dříve, s podobnými podvody po telefonu se v posledních týdnech doslova roztrhl pytel. Není přitom pravidlem, že by se podobně nechali nachytat pouze senioři, jak dokazuje případ 34leté Petry Č. Té volal podfukář, který se představil jako kriminální policista.

„Někdo si chce vaším jménem vzít v bance úvěr 300 tisíc, ale zachytili jsme to – nyní však potřebujeme vaši součinnost,“ tvrdil podfukář v telefonu důvěřivé ženě. Té nedávno technik zapojoval internet v bytě, tak se vyděsila, že jí musel podstrčit společně s předávacím protokolem plnou moc a nyní si na ni chce vzít úvěr. „Nechápala jsem, jak je u Vodafonu něco takového možné,“ prozradila Novinkám Petra Č.

Z nastalé situace byla natolik vyděšená, že v hovoru pokračovala. Naštěstí podvodník z „kriminální policie“ po ní v tu chvíli žádné detaily nechtěl. Evidentně si oběť připravoval na další útok, chtěl totiž vše dořešit až v druhém telefonátu.

Výběr článků

Načítám