Článek
„Bylo jasné, že přejezd není v tu chvíli bezpečný. Nakonec takto trať překonalo pět automobilů. Dopravní policisté již mají k dispozici klíčový kamerový záznam, který nyní pečlivě analyzují,“ řekl Novinkám mluvčí jihomoravské policie Petr Vala.
Signalizace na přejezdu se v době události nepotýkala s technickou závadou. Co přimělo dosud neznámého cestujícího z jednoho z aut, aby ostatním ukazoval, že mají koleje přejet, to se neví. Pátrá po něm policie. Více ji ale zajímá pětice řidičů, kteří hrubě porušili předpisy.
„I kdyby jim ona osoba signalizovala cokoli, je to jedno. Světla ukazovala červenou, na přejezdu nikdo neměl co dělat. Řidiči jsou bez ohledu na to, co jim bylo signalizováno, plně odpovědní za své jednání,“ zdůraznil Vala. Událost jen zázrakem neskončila neštěstím.
Mluvčí připomněl, že řidičům, kteří na přejezd vjedou v rozporu se zákonem, hrozí na místě v příkazním řízení pokuta od 4500 do 5500 korun. Ve správním řízení může sankce vystoupat až na 25 tisíc korun a šest bodů v kartě řidiče.
Ani policista nesmí navádět k jízdě přes koleje
„Připomínáme, že v případě poruchy zabezpečovacího zařízení je jedinou osobou, která smí pustit vozidla přes železniční přejezd, pověřený zaměstnanec provozovatele dráhy. Tuto pravomoc nemá nikdo jiný, a to dokonce ani policista,“ zdůraznil Vala.
Jednání řidičů označil za extrémně riskantní. „Vlak má dlouhou brzdnou dráhu a na vícekolejných tratích může po projetí jednoho vlaku následovat další. Právě to je častou příčinou vážných, mnohdy tragických nehod,“ dodal mluvčí.