Hlavní obsah

Navrtávači potrubí ukradli naftu za 39 tisíc, při tom způsobili škodu za 27 miliónů

10. 3. 2014, 13:48 – Havlíčkův Brod

Kvůli navrtání potrubí firmy Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku obvinila policie čtyři muže z Chotěboře. Zařízení umožňující krádež nafty instalovali koncem loňského listopadu, objeveno bylo 29. prosince. Třem obviněným hrozí až pět let vězení, čtvrtému dva roky.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Ukradena byla nafta asi za 39 tisíc korun. V okolní krajině ale samovolně unikající palivo způsobilo škody za více než 27 miliónů. Nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Podle odhadu firmy Čepro potrvají sanační práce celý rok.

Podezřelé muže zadržela policie minulý týden. Nyní jsou stíháni na svobodě. Jde o bratry ve věku 22 a 26 let, jimž pomáhali další dva muži, jednomu je 19 let a druhému 44 let. Škoda na potrubí byla vyčíslena na 49 000 korun.

Pachatelé se dobře vybavili 

"Trojice pachatelů je obviněna z trestných činů poškození cizí věci, poškození a ohrožení životního prostředí a krádeže. Čtvrtý pachatel je obviněn z přečinu krádeže," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Bratři nejméně pětkrát odčerpali do plastových kanystrů nejméně 1000 litrů motorové nafty, přijížděli osobním autem.

Pro kriminalisty bylo stopou nalezené nelegální zařízení na produktovodu. Při domovních prohlídkách u podezřelých zajistili další věci. "Podařilo se nám nashromáždit dostatek důkazů k tomu, abychom mohli prokázat, že tři ze čtveřice pachatelů si v listopadu loňského roku pořídili speciální navrtávací pás a další věci, jako jsou hadice, kohouty a spojky, které společně zkompletovali ve funkční zařízení," uvedl havlíčkobrodský kriminalista Petr Janata.

U potrubí pak dva muži odkopali zeminu, instalovali zařízení, které zahrnuli hlínou, aby nebylo vidět. Na naftu v potoce upozornili záchranáře 29. prosince tři chlapci, kteří šli kolem.

Reklama

Související články

Výběr článků