Článek
„Muž je ve vazbě a čeká na rozhodnutí soudu. Prostějovští kriminalisté ho obvinili z trestného činu podvod,“ informovala v úterý policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Muž, který byl již dvakrát soudně trestaný, získával peníze tak, že vystupoval jako zástupce investiční společnosti a nabízel lidem výhodné investování s vysokým úrokem. Legend pro přesvědčení svých obětí ale používal více.
„Koncem roku 2023 se zkontaktoval s ženou v seniorském věku a namluvil jí, že je v tíživé životní situaci a zda by ho finančně na nějakou dobu nepodpořila a nepůjčila mu peníze. Hrál na její city, kdy uváděl, že nemá peníze na dárky pro své děti a že má ženu z Ukrajiny. Poškozenou jeho falešná slova dojala a soucítila s ním, a tak mu poslala na účet 5000 korun,“ řekla mluvčí.
Loni mladíka žena zkontaktovala a doptávala se, kdy jí půjčené peníze vrátí. Vymluvil se, že peníze nemá, ale může zajistit výhodné investování jejích naspořených financí a z výnosu by se jí poté vrátil dluh, který vůči ní má.
Žena na jeho slova dala a během července a srpna mu postupně odeslala 231 500 korun, aby je zhodnotil. Dokonce se s ním osobně sešla ve městě v jižních Čechách, kde jí předal diamant, za který mu zaplatila 100 000 korun a dostala do rukou i podepsanou smlouvu o platbě.
Podvodník ženu později opět telefonicky kontaktoval a nabídl jí, že diamant může s výhodným ziskem prodat. Poškozená se nechala nalákat do další pasti a diamant mu poštou poslala. Zisky, které jí mladík sliboval, nepřišly, muž peníze použil jen pro svoji osobní potřebu.
V dalším případě loni v březnu kontaktoval muž pod falešným jménem bývalou kolegyni z investiční společnosti. Nabídl jí možnost investovat peníze se ziskem. Žena léčku neprohlédla a postupně odeslala 60 000 korun na čísla účtů, která jí sdělil. Také z ní vylákal pod záminkou zhodnocení zlatou unci s příslibem, že 50 000 korun, které za ni utrží, pošle jejím jménem do společnosti, do které již investovala.
Měla také shánět další klienty pro jinou společnost. „K práci měla mít k dispozici služební vozidlo, kancelář a také plat, které ale nikdy nedostala,“ sdělila mluvčí.
Několik investujících klientů se jí pro obviněného podařilo získat. Ti, protože s ní měli v předchozí době dobré zkušenosti, neměli zřejmě žádné pochyby svěřit jí do rukou své finanční prostředky. Bohužel až později zjistila, že naletěla podvodníkovi a stejně jako ona i její klienti o peníze přišli.
Zlato i veterány
Další poškození se nechali nalákat na výhodné investování do kryptoměn, zlata, veteránů a různých firem se slibovaným ziskem v rozmezí od 10 až do 160 procent. Jednomu z poškozených pak muž slíbil investici do veteránů na deset dní, která mu měla vynést zisk dokonce 200 procent. Pár jedinců přišlo o desetitisíce, další o statisíce.
Poslední obětí byl senior, který na investování postupně posílal požadované peníze, a když měl svůj účet vyčerpaný, požádal o pomoc dva kamarády, kteří mu půjčili 62 000 korun. Poslední platbu zaslal v únoru letošního roku. Peněz se ale nikdy nedočkal a za právní poplatky zaplatil celkem 212 000 korun.
„Vzhledem k výši způsobené škody hrozí mladému podvodníkovi až osmiletý trest odnětí svobody,“ uzavřela Zajícová.
Jak nenaletět?
Policie pravidelně upozorňuje, že rizika on-line seznamování se týkají dětí i dospělých. Zpravidla jde o vykutálené podvodníky, kteří se z důvěřivců pod rouškou náklonnosti snaží vylákat peníze. Policejní statistiky dennodenně doslova lemují případy zamilovaných doktorů a vojáků, kterým lidé z Česka svěřili nemalé prostředky.
Česká spořitelna v rámci své preventivní kampaně, kdy se snaží ochránit účty svých klientů, již dříve zveřejnila praktiky, které podvodníci u tzv. love scamů často používají:
- Reakční všímavost – útočník umí zacházet s detaily ze soukromí, o kterých ani nevíte, že jste mu je prozradili. Vyčíhal si je i na sociálních sítích. Tím začíná navozovat pocit důvěry a intimity.
- Citové vydírání – přichází se silným, dojemným příběhem. Může to být válka, úmrtí blízké osoby, rozvod nebo třeba lékař zachraňující děti.
- Vyvolávání tlaku – po nějaké době začne na svou oběť tlačit. Nutí ji ke krokům, kterými podmiňuje naplnění vztahu. Někdy se naschvál odmlčí, lže, že už nechce pokračovat, protože po své oběti přece nemůže chtít peníze.
Bezpečnostní experti také poradili, jak se mohou lidé bránit. „Ověřujte si na sítích velice detailně, jak se k vám člověk, který se vám dvoří, vlastně dostal. Zeptejte se přátel, kdo to je, zda ho/ji znají. Hledejte ještě jiné důkazy o tom, že tento člověk skutečně nemá falešnou identitu,“ poradili bezpečnostní experti spořitelny.
„Netajte nikdy tento romantický příběh z internetu a svěřte se svým blízkým. Poraďte se s více lidmi, kamarády, rodinou. Beze studu mluvte o tom, že po vás někdo ‚ze sítí‘ chce peníze a vy ho asi milujete. Může se to stát každému,“ stojí v doporučení spořitelny.

Varovný leták Policie ČR