Hlavní obsah

Podvodníci ji připravili o pár tisíc. Přesto naletěla znovu a poslala milion

4:43
4:43

Poslechněte si tento článek

Hned dvakrát během jednoho měsíce se nechala podvést žena z Karvinska, která naletěla slibům o vysokém zhodnocení investovaných peněz. Zatímco na konci března přišla o pouhé dva a půl tisíce korun, za další měsíc už jí neznámý podvodník z účtu vysál téměř milion. O případu nepoučitelné ženy informovala policie ve středu.

Deepfake s Pavlem Fischerem, který láká lidi na investice Video: Novinky

Článek

Poprvé se žena obrátila na policii v prvních jarních dnech. Oznámila, že ji zaujala reklama s tváří známého politika, která slibovala velký zisk při investování. „Vyplnila formulář a poté byla telefonicky oslovena neznámým mužem, který jí vytvořit klientský účet k aplikaci pro investování. Pro aktivaci účtu zaplatila 2500 korun,“ sdělila policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Poté se jí ozval bankéř, který ji vyzval ke sjednání úvěru a k zaslání 6000 eur jako podmínky pro čerpání. „Žena ovšem dostala strach, a když ji z její banky kontaktovali, vylíčila pravdivě celou záležitost. Byla upozorněna, že se zřejmě stala obětí podvodu, aby tedy zablokovala bankovní účty, což žena učinila, a obrátila se na policii,“ řekla policejní mluvčí.

Šťastný konec se nekonal

Žena tak v první fázi přišla jen o 2,5 tisíce korun, ale příběh šťastně neskončil. „Neuplynul ani měsíc a ženě telefonoval jiný muž, který se představil jako Tomáš a slíbil, že dá do pořádku její úvěr z předchozího, již oznámeného skutku. Přesvědčil ji, že o peníze nepřijde a navíc může zase investovat. K tomu účelu jí pomohl nainstalovat aplikaci k investičnímu portálu,“ dodala mluvčí.

Několik dnů pak žena na základě Tomášových telefonických instrukcí sledovala pohyb na investičním účtu, kde jí rychle přibývaly peníze. Díky tomu pak podvodník ženu přesvědčil k investování nejprve 26 tisíc korun a posléze 800 000 korun. Při posledním převodu, který byl v zahraniční měně na účet zahraniční banky, byla ubezpečena, že do tří dnů jí budou peníze s přiměřeným ziskem zaslány na její účet.

„Ovšem místo zúročených peněz jí přišel e-mail s výzvou, ve které byla žádána o zaplacení 11 tisíc dolarů potřebných pro převod na její účet. Jelikož již tolika penězi nedisponovala, obrátila se na Tomáše. Ten jí nabídl, že chybějící finance doplatí společnost, u které investuje, o čemž ji přesvědčil dokladem o provedené transakci, který byl zaslán na její e-mail. Žena pak doplatila vše do požadované částky,“ doplnila mluvčí.

Následující den byla telefonicky ubezpečena „pracovníkem finančního oddělení“, že požadovaná kauce byla přijata a během dvou tří dnů může očekávat zaslání svých peněz. Jelikož peníze nepřicházely, žena telefonovala Tomášovi. Nejprve byla ubezpečována, že peníze určitě přijdou, ovšem pak se mobil odmlčel. Žena tak přišla na policejní služebnu už podruhé. To už ale bylo jasné, že o své peníze zřejmě nenávratně přišla.

Deepfaky zaplavují internet

V posledních měsících internet doslova zaplavují podvodná videa s politiky, kteří vybízejí k investicím a slibují pohádkové zbohatnutí. V úvodu tohoto článku si můžete prohlédnout například deepfake s Pavlem Fischerem.

„Vzepřel jsem se systému a rozhodl jsem se pomoci běžným lidem. Mám recept, jak může zbohatnout kdokoliv,“ hlásá falešný Fischer v deepfaku, který se šíří v posledních dnech na sociálních sítích jako lavina.

Dále pak propaguje investiční platformu, která pomocí umělé inteligence (AI) dovede proměnit i malé investice na pohádkové bohatství. Celé video je přitom udělané tak, jako kdyby Fischer skutečně vystupoval v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Háček je ale samozřejmě v tom, že celé video je jeden velký podvod, jde o video vytvořené AI, se kterým nemá Fischer ani Česká televize vůbec nic společného. Známými osobnostmi se pouze kyberšmejdi snaží nalákat důvěřivce, aby se na investiční platformu zaregistrovali.

Ukázka podvodných videí s Andrejem BabišemVideo: Novinky

Pravidelní čtenáři si patrně vzpomenou, že v minulosti se podobné podvody objevovaly na sítích například i ve spojení s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. I když videa byla jiná, pohádka o investiční platformě zůstala u nově zachyceného videa stejná jako přes kopírák.

Reagovat na tato videa na sociálních sítích, či dokonce investovat jakékoliv peníze by uživatelé v žádném případě neměli, jde totiž o jednoznačný podvod. Podvodníci se snaží využít důvěry, kterou známé tváře mohou vzbuzovat.

Podvodná videa, která Novinky.cz zachytily, vypadají poměrně zdařile. Hlas a intonace se skutečně podobají politikům. Pozornější uživatelé si ale mohou všimnout, že občas hlas nesedí s mimikou tváře během hovoru. I tak jde o jeden z nejzdařilejších podvodů, které se v poslední době objevily na sítích.

Podvodníci navíc častěji zobrazují tato podvodná videa prostřednictvím reklamy na mobilních telefonech. Snaží se využít toho, že obrazovka smartphonu je menší, tím pádem si na ní uživatelé drobných chyb nevšimnou tak snadno jako na velkém displeji u stolního počítače či notebooku.

Foto: repro Facebook

Falešný Babiš slibuje lidem pohádkové zbohatnutí.

Výběr článků

Načítám