Hlavní obsah

„Lovci prasáků“ odhalují na síti sexuální predátory. Za dva roky podali desítky trestních oznámení

4:35
4:35

Poslechněte si tento článek

Žádosti o intimní fotky, nabídky vztahu nebo sexu za peníze či dárky, vulgární, sexuálně laděné poznámky a fotky přirození. To vše nahráli lidé z královéhradecké organizace Věřím ti, když před dvěma lety vytvořili falešný profil 13leté dívky a spustili projekt „Lovci prasáků“. Ten běží dodnes.

Foto: Envato

Čtyři z deseti dětí si podle průzkumu píšou na internetu s někým, koho osobně neznají.

Článek

Jeho výsledkem je několik desítek trestních oznámení na muže z celé republiky, kterými se zabývají místní policisté. Tři z nich si už vyslechli tresty. Dva vyvázli s podmínkou a jeden se ze stíhání vyplatil.

Organizaci vede advokátka Tereza Otavová, jež se zaměřuje na domácí a sexualizované násilí. Cílem projektu, který v on-line prostoru hledá sexuální predátory, je ochránit ty nejzranitelnější oběti, tedy děti.

Děti na internetu

4 z 10 dětí jsou na internetu v kontaktu s někým, koho v reálném životě vůbec neznají. Ukázal to průzkum chování dětí na internetu, který si v roce 2023 nechalo zpracovat O2.

Spolu s kolegy proto vytvořili falešný profil a umístili na něj fotky dospělé kolegyně, která však působí až dětským dojmem. Poté se přidali do tří facebookových skupin s názvy jako „pokec“ a „hledám kamarády“.

„Během hodiny na náš naprosto prázdný a čerstvý profil přišlo přes 50 žádostí o přátelství a 30 zpráv, a to převážně od mužů ve věku přes 35 let,“ popisuje na svém webu začátky.

Stovky chatů, samí dospělí muži

„Všem jsme poctivě sdělili, že nám je 13 let. Po celou dobu komunikace jsme odpovídali váhavě, ostýchavě, stydlivě, imitovali jsme i chyby v textu, čímž jsme se snažili působit co nejvíce jako dospívající nesebevědomé dítě,“ pokračuje.

„Našimi protějšky byli pouze muži ve věku 25 až 75 let. Od konce září do konce listopadu se jednalo o více než 280 chatů, kdy pouze 5 lidí v momentě, kdy zjistilo, že si píše se 13letou dívkou, konverzaci okamžitě ukončilo,“ shrnuje šokující zájem.

Trestní oznámení podali až v okamžiku, kdy míra jednání chatujících mužů podle nich naplnila skutkovou podstatu některého z trestných činů.

Dnes již znají své tresty první tři z nich. Prvního letos v dubnu odsoudil Okresní soud v Opavě k dvouleté podmínce a propadnutí telefonu. Hned v počátcích komunikace poslal domnělému dítěti fotku ztopořeného přirození v trenýrkách.

„Trestní oznámení jsme podávali primárně proto, že jsme se důvodně domnívali, že pokud si takto píše s námi, s největší pravděpodobností si takto může psát i s reálnými dětmi. A toto podezření se potvrdilo,“ konstatovala Otavová.

Při domovní prohlídce u něj policisté zabavili počítač a telefon a našli v nich množství dalších komunikací. Zjistili, že ve stejné době, jako si psal s údajnou 13letou dívkou, posílal stejně sexuálně laděné zprávy i skutečné 12leté a 17leté dívce.

Druhý odsouzený zas hned na začátku nabídl, že 13letému dítěti udělá tantrickou masáž. Komunikace s ním trvala týdny.

Šlo o mladého muže z Prahy-východ, který prý dítěti direktivně určoval, co má dělat a jak se má chovat. Snažil se také o osobní setkání. „Bylo to extrémně nechutné,“ podotkla Otavová.

„Bohužel, před příchodem na policii si smazal celý svůj účet na Facebooku. Asi tušil, proč tam jde, a tak se u něj další zprávy nedohledaly. Potrestán byl pouze za to, co si psal s námi,“ posteskla si.

Za přečin navazování nedovolených kontaktů s dítětem ho letos v březnu Okresní soud pro Prahu-východ odsoudil k 16měsíční podmínce a peněžitému trestu 20 tisíc korun.

U třetího muže státní zástupce ze Ždáru na Sázavou podmíněně zastavil trestní stíhání. Výměnou za to musel zaplatit desetitisíce do fondu pro pomoc obětem trestných činů.„Snad tedy alespoň tento druh potrestání pro něj byl dostatečným ponaučením, aby již žádnému reálnému dítěti nepsal,“ doufají ve Věřím ti.

Desatero bezpečného internetu pro mladistvé

  • Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
  • Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii, a už vůbec ne intimní.
  • Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  • Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  • Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  • Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  • Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
  • Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  • Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  • Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Rizikově se na internetu chová 170 tisíc dětí

„Profil naší fiktivní dívky je založen na Facebooku, nicméně prasáci útočí i na Instagramu, YouTubu, TikToku, Robloxu, Snapchatu, WhatsAppu a spoustě dalších platforem. Vlastně všude, kde se mohou vyskytovat děti,“ varuje Otavová.

V roce 2023 si společnost O2 nechala vypracovat výzkum, který se týkal chování českých dětí na internetu. Vyšlo z něj, že čtyři děti z deseti jsou na internetu v kontaktu s někým, koho vůbec neznají. Jedenáct procent tráví na mobilu víc než šest hodin denně a 60 procent dětí si do postele bere telefon, ačkoliv jim to osm z deseti rodičů zakazuje.

„Cílem bylo zjistit, jak rodiče dohlížejí na chování svých dětí v on-line světě, jak děti v tomto prostředí tráví svůj čas, zda sdílí s rodiči to, na jaká rizika tam narážejí,“ napsalo O2 tehdy v tiskové zprávě.

„Výzkum jasně ukázal, že rizikově se na internetu chová asi 170 tisíc českých dětí,“ konstatovala společnost.

Výběr článků

Načítám