Hlavní obsah

Lhal, že učitelé podporují Rusko, žádal vyhazov

28. 5. 2023, 15:02

Jsou proputinovsky orientovaní a schvalují ruskou invazi na Ukrajinu. Měli by být okamžitě propuštěni ze zaměstnání. Tato e-mailová zpráva od prezidenta hnutí a nadace Slavonic Europe (Slovanská Evropa) se sídlem v Bruselu Davida Chmelíka (55) zaskočila loni na jaře vedení Západočeské univerzity a klatovského gymnázia.

Foto: ZČU

Kampus Západočeské univerzity v Plzni

Článek

Nařčení se týkala manželů Davida a Anastasie Frantových, kteří na obou školách učí a kteří s Chmelíkem v minulosti úzce spolupracovali.

Policie ale nyní dospěla k závěru, že tvrzení jsou lživá a že jejich pisatel tím chtěl oba pedagogy připravit o práci. Podle zjištění Práva vyšetřovatelé obvinili Chmelíka z přečinu pomluvy. Hrozí mu za to až rok vězení.

Trestní stíhání 55letého muže Právu ve čtvrtek potvrdila policejní mluvčí Michaela Raindlová. „Obviněný šířil e-maily s nepravdivými údaji o poškozených, a ohrozil je tak především v jejich zaměstnání,“ doplnila mluvčí.

Žalobce posvětil obvinění učitelky kvůli popírání agrese

Frantovi vstoupili do nadace Slavonic Europe v roce 2020 a podíleli se na vytváření vyučovacích modulů slovanského jazyka pro střední školy. Vše klapalo bez problémů až do vypuknutí konfliktu na Ukrajině, po kterém chtěli jako akademici zůstat zdrženliví. Válku veřejně odsoudili a jako gesto podpory napadené zemi učili ve volném čase ukrajinské uprchlíky češtinu.

Oba ale odmítli na žádost Chmelíka podepsat politickou deklaraci za demokratizaci Ruska a Běloruska, stejně tak odmítali účast na politických mítincích spojených s válkou na Ukrajině.

Svůj apolitický postoj se snažili Chmelíkovi vysvětlit. „Některé informace, které jsme mu podali v rámci osobní korespondence, ohnul tak, aby to pro nás vyznělo špatně. Doplnil to vlastním komentářem a žádal po našich zaměstnavatelích, abychom byli okamžitě propuštěni,“ řekl Právu Franta.

Obviněný šířil e-maily s nepravdivými údaji o poškozených, a ohrozil je tak v jejich zaměstnání
mluvčí policie

Prezidenta nadace upozorňovali, že jsou s manželkou proti jakékoliv válce, kde umírají lidé, bez ohledu národnost, tedy ať je to Ukrajinec, nebo Rus. „To pan Chmelík nechtěl pochopit,“ doplnil učitel.

Osočení z podpory ruské agrese ze strany prezidenta nadace bylo pro manžele šokem. „Já jako Ruska jsem měla velký strach. Kdyby mě vyhodili z takového důvodu, tak je otázkou, jestli bych v Čechách vůbec nějakou práci sehnala. Musím ale říci, že se k nám zaměstnavatelé zachovali velice korektně,“ uvedla Anastasija Frantová, která působí jako odborná asistentka na katedře germanistiky a slavistiky Filozofické fakulty Západočeské univerzity.

Vlastní šetření

S manželem se podle svých slov do činnosti nadace zapojili jako akademičtí pracovníci pro vědeckou podporu, ne pro politické akce. „Proto jsme také například odmítli pozvání pana Chmelíka na jednání s německou politickou stranou CDU-CSU do Berlína, kdy jsem měla jako zástupkyně Ruské federace veřejně podpořit Ukrajinu v této válce,“ uzavřela pedagožka.

Zaměstnavatelé manželů Frantových zareagovali na zprávy od Chmelíka vlastním šetřením. „Po prvním e-mailu jsem se trochu zděsil, protože z něj vyplývalo, že kolega s manželkou jsou prorusky a proputinovsky orientovaní a veřejně schvalují invazi na Ukrajinu. Začal jsem pátrat, protože to na něho vůbec nesedělo. Nezjistili jsme ale žádné porušení pravidel. Kolega je spolehlivý a schopný pedagog, na kterého nejsou žádné stížnosti,“ reagoval ředitel klatovského gymnázia Václav Vogeltanz.

Potvrdil také, že Chmelík žádal okamžité Frantovo propuštění. „Pak mi ještě psal, jestli jsem udělal patřičné personální opatření,“ dodal šéf školy.

Rok války na Ukrajině. Prorusky smýšlejících lidí v Česku nepřibývá

Ke stejnému závěru došla i Západočeská univerzita. „Zkontrolovali jsme témata bakalářských prací, u kterých byla paní Frantová vedoucí, a neshledali na nich nic závadného. Ani z rozhovorů se studenty nebyly zjištěny žádné potíže,“ uvedla její přímá nadřízená.

Právo kontaktovalo i Davida Chmelíka, aby se mohl k obvinění vyjádřit. „Nemám chuť o tom s vámi diskutovat. Situace je taková, že se to netýká mě osobně, ale je to otázka našeho hnutí. Moje právnička Monika Novotná vám vše vysvětlí,“ reagoval Chmelík.

Právničku se ale Právu nepodařilo kontaktovat. Na stránkách advokátní komory nemá uvedeno číslo mobilu. Telefon na pevné lince v sídle pražské kanceláře zvedla asistentka s tím, že paní Novotná je zaneprázdněná.

Hnutí Slavonic Europe vzniklo v roce 2015 s cílem zviditelnit slovanskou kulturu na mezinárodní úrovni. Jeho zakladatel David Chmelík je synem českých emigrantů, má české a německé občanství a více než 10 let byl úředníkem Evropské komise na ředitelství pro rozpočet. Hnutí i nadace jsou registrovány v Belgii.

Moldavsko vypíná vysílání ruských a proruských televizí v zemi

Reklama

Související témata:

Výběr článků