Článek
Sníh v květnu není v Krkonoších výjimečný. Nezvyklé je ale, aby se na hřebenech sněhová pokrývka udržela. Navíc silný vítr vytvořil o víkendu na některých místech až 70 centimetrů vysoké návěje, což ztěžuje samotný pohyb po hřebenech a využití techniky Horské služby. A právě technika pro transport záchranářů na hřebeny byla zapotřebí hned dvakrát v průběhu dvaceti čtyř hodin.
„První zásah začal už ve tři hodiny ráno v noci ze soboty na neděli, po oznámení dvou turistů, běžců, kteří se dostali do nesnází u Luční boudy. Zhoršené povětrnostní podmínky jim nedovolily postup po vytyčené trase ani bezpečný návrat,“ uvedl mluvčí horské služby Marek Fryš s tím, že následující výzva přišla záchranářům ze stejného důvodu. Dvanáctičlenná skupina osob ztratila orientaci v oblasti Svorové hory. To bylo v neděli kolem poledne.
Skútr museli naložit
„V tomto období už máme techniku nachystanou na letní zásahy a na čtyřkolce bez řetězů nebo pásových adaptérů to v takovém množství sněhu opravdu nebylo možné. Zvolili jsme tedy variantu přepravy sněžného skútru na vozíku za autem až k zasněžené oblasti a pak už se jednalo o klasickou zimní záchranu,“ popsali komplikace při zásahu záchranáři Horské služby z Pece pod Sněžkou. A doplnili, že požádali o spolupráci i kolegy z polské horské služby, neboť Svorová hora leží na hranicích. Společně se jim celou skupinu podařilo dostat do bezpečí.
V úterý už sníh začal v Krkonoších pomalu odtávat, výstraha záchranářů je však stále aktuální. „Žádáme turisty, aby nepodceňovali přípravu na horské túry, jednak s ohledem na současnou extrémní meteorologickou situaci, ale také v souvislosti s mezisezonním provozem horských bud, které mohou být uzavřeny a plánovaný odpočinek nebo úkryt nemusí být dostupný,“ varuje Horská služba.