Hlavní obsah

Dostal jsem 65 ran lopatou, tvrdí utajený svědek

8. 4. 2009, 10:01 – Plzeň
Právo, ČTK, Patrik Biskup

S vyloučením veřejnosti pokračoval v úterý u Krajského soudu v Plzni případ, při kterém byl 35letý muž terčem rasového útoku ze strany dvou Romů v Ostrově nad Ohří. Napadený muž je zařazen do zvláštního programu na ochranu svědků.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Obvinění v soudní síni. Zleva Barkóci, Pačan, Horváth

Článek

„Dostal jsem pětašedesát ran lopatou. Už jsem přestával vnímat bolest, viděl jsem jen záblesky,“ řekl napadený 35letý muž při výslechu. K bezpečnostním opatřením soud přistoupil na žádost policistů, podle nichž se občané z romské komunity snažili získat informace o místě pobytu utajeného svědka a hrozilo, že se ho pokusí zlikvidovat.

Výpověď korunního svědka obžaloby tak neslyšeli ani novináři s výjimkou zpravodajky z České tiskové kanceláře, kterou soudce v sále ponechal.

Svědek a současně poškozený usvědčuje z několika trestných činů trojici Romů. Podle státní zástupkyně Renaty Havelkové ho napadli Julius Horváth a Milan Pačan, měl jako policista zamést případ pod koberec. Incident se stal 22. prosince 2007 kolem 4. hodiny před hernou Kolečko v Ostrově.

Útočníky poznal před útokem

Horváth a Pačan dle spisu napadli údery pěstí a kopy muže, několikrát ho udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Přitom prý padaly výkřiky: „Zabiju tě, ty bílá svině.“ Barkóci přijel na místo jako velitel policejní hlídky.

Hlavní svědek včera soudu řekl, že Horvátha a Pačana poznal několik měsíců před útokem, když dělal provozního hotelu. Tehdy za ním přijeli a chtěli, zda by mohl sehnat drogy. To odmítl. O nějaký čas později mezi nimi došlo i ke slovnímu konfliktu.

Rasový motiv obžalovaní odmítají

Poté se mu prý ozval Pačan a pozval ho do baru. Když za nimi týž den přijel spolu se známým do Ostrova, začali se ptát, proč s nimi nepracuje, proč nechce prodávat drogy. Muže prý začali provokovat.

„Provokace se stupňovala, bouchnul jsem pěstí do stolu. Od Horvátha jsem dostal ránu pěstí do obličeje. Sebral jsem se a odcházel,“ řekl muž. Před klubem ale dostal ránu do hlavy zezadu, uklouzly mu nohy a cítil další rány a kopance. Mezi třemi útočníky poznal Pačana a Horvátha.

Po incidentu chtěl vyhledat lékaře, zavolal mu ale Pačan, že to přehnali a chtějí si s ním vše vysvětlit, ať přijde k podniku Kolečko. „Tam na nás čekaly čtyři postavy. Pačan a Horváth měli v ruce lopaty. Místo pozdravu jsem dostal od Pačana ránu, další směrem na horní část těla, následovaly další v několika řadách,“ uvedl muž.

Pačan prý řval: „Já tě zabiju, ty bílá svině“ a „Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu.“ Po chvíli se prý ozval výkřik „Doraž ho!“ a „Chcípni, ty bílá svině.“ Jeden z útočníků se muži pokusil zasadit ostrým hrotem násady poslední ránu do očí. Napadený sklonil hlavu, hrot mu probodl čelo.

Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.
policista Martin Barkóci

Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, šel prý nejprve k Pačanovi a Horváthovi, s nimiž se znal. Poté muži řekl: „Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Ovlivnit se ho prý pokusil i později při výslechu. Ze strachu napadený uvedl, že byl zbit dvěma neznámými Romy.

Oba obžalovaní odmítli jakákoliv rasově motivovaná slova. Násadou muže prý udeřili jen jednou. Horváthovi a Pačanovi hrozí za trestné činy ublížení na zdraví a výtržnictví až osm let vězení, v případě překvalifikování na pokus o vraždu i 15 let nebo výjimečný trest. Policistovi za zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání až deset let vězení.

Reklama

Související články

Romové zbili muže, policista to měl ututlat

6. 4. 2009, 10:34

Krajský soud v Plzni začal v pondělí projednávat rasově motivovaný útok na 35letého muže z Karlovarska. Toho podle státní zástupkyně napadli dva romští rváči...

Výběr článků