Článek
Čekan od různých lidí či společností dostal celkem zhruba šest milionů korun, které slíbil zhodnotit obchodováním se zlatem či iráckými dináry. Podle žalobkyně si Čekan vždy vymyslel pohádku, aby od poškozených získal půjčku, přičemž už dopředu věděl, že ji nebude schopen vrátit. „Zneužíval aury a postavení úspěšného podnikatele z 90. let,“ uvedla státní zástupkyně u odvolacího jednání.
Čekan, který se odvolacího jednání nezúčastnil, od počátku jakoukoliv vinu popíral. Hájil se tím, jak v minulosti vydělával miliardy a je prý schopen je stále vydělávat. Poškozené prý nijak nepodvedl, jejich investice chtěl vrátit. Proč se tak nestalo, sváděl na okolnosti doby, svůj zdravotní stav či uzavření Sberbank, kde měl účty, což prý v důsledku vedlo k tomu, že obchody se nezdařily. Soudy nicméně Čekanovu obhajobu označily za účelovou a nevěrohodnou.
„Trest uložený v polovině zákonné trestní sazby není trestem nepřiměřeně přísným,“ konstatoval předseda odvolacího soudu Richard Petrásek.
Byl v podmínce
Soudy Čekanovi uložily souhrnný trest, je v něm započtena i tříletá podmínka z loňského roku. Tu Čekan dostal od brněnského soudu rovněž za podvod, když vylákal sedm milionů korun na zprostředkování nákupu kamenolomu.
Čekan se počátkem 90. let vrátil z desetileté emigrace v Německu. V roce 1992 odkoupil fotbalovou Viktorii Žižkov a zadlužený třetiligový klub, který mířil k bankrotu a do divize, díky svým penězům vrátil do první ligy. Zapojil se do privatizace, podle Hospodářských novin od Fondu národního majetku (FNM) odkoupil státní podnik Elektroodbyt, nezaplatil ale za něj, majetek firmy rozprodal a na její zbylé nemovitosti si vzal stamilionové úvěry.
Čekan pak dlouho figuroval jako největší dlužník FNM, trestní oznámení fondu pro podvod ale policie odložila. Nepodařilo se podle ní prokázat, že Čekan od počátku věděl, že nezaplatí.