Hlavní obsah

Čermák dostal 5 a půl roku vězení kvůli podpoře a propagaci terorismu

27. 3. 2023, 9:16 • Aktualizováno 27. 3. 2023, 13:20

Krajský soud v Plzni poslal v pondělí Tomáše Čermáka (35) na pět a půl roku do věznice s ostrahou za podporu a propagaci terorismu. Podle verdiktu muž z Holýšova na jižním Plzeňsku ve videu, jež zveřejnil na sociálních sítích, vyzýval k útokům na politiky. Hrozilo mu až 15 let.

Jsou to politické zakázky, řekl po rozsudku ČermákVideo: Klára Mrázová, Právo

 
Článek

Podle spisu Čermák podněcoval loni v únoru sledující na sociálních sítích, aby použili všechny dostupné prostředky, včetně násilí, a zabránili především přijetí novely pandemického zákona. Útok byl cílený na členy vlády, poslance a senátory.

Ve videu mluvil například takto: „Je zapotřebí udělat pořádný uragán, vyvést ty dobytky ven a nakopat jim ty vyžraný prdele. Je na čase nastolit radikální odboj, nesmíme se z nich posr..“

„To, co obžalovaný prezentoval, je za hranou jakékoliv legální činnosti. Ani svoboda slova není bezbřehá, ale má své limity,“ zdůraznil soudce Tomáš Bouček.

Tušlovo odvolání soud zamítl, za vyhrožování a vydírání si odsedí 15 měsíců

Krimi

Dále poukázal na skutečnost, že video vzniklo v době, kdy společnost sužovala pandemie a její část byla náchylnější uvěřit podobným sdělením. „Hrozilo, že se najdou lidi, kteří uposlechnou výzvy obžalovaného a pokusí se násilným způsobem zvrátit činnost Parlamentu České republiky,“ podotkl Bouček.

Čermák, který nepracuje a jehož živí rodina, v pondělí požádal o dohodu o vině a trestu, což ale soud zamítl. Obžalovaný se hájil tím, že své výzvy nemyslel vážně, ale jako nadsázku. „Strávil jsem čtyři měsíce ve vazbě a tam jsem měl dost času přemýšlet. Uvědomil jsem si, že to byla chyba,“ sdělil.

Dále uvedl, že ve videu záměrně zvolil expresivní výrazy a vulgarismy. „Má to svůj náboj. Když to říkáte slušně, lidi to moc nezajímá,“ zdůvodnil. Jeho hlavní motivací bylo, aby upoutal pozornost sledujících na sociálních sítích. „Chtěl jsem, aby na nás koukalo co nejvíce lidí. Abychom jim ukazovali, co je špatně, co bylo proti základním právům,“ řekl.

Verdikt není pravomocný, státní zástupce se vzdal práva na odvolání, Čermák si ho ale ponechal. „Čekali jsme to. Není možné v tomhle státě nějak vyhrát, protože vesměs jsou to politické zakázky,“ zapochyboval o rozsudku Čermák. Tvrdí, že lidé s názory jako on jsou umlčováni a zavíráni.

Podle senátu i státního zástupce Martina Bílého Čermákův projev na videu rozhodně nebyl nadsázkou. „Nespatřoval jsem u něj nějakou sebereflexi,“ doplnil Bílý.

Čermák je zároveň obžalován z výtržnictví, a to kvůli obtěžování evolučního biologa Jaroslava Flegra. Spolu s ním před pražským soudem stanuli ještě Patrik Tušl, který měl pronásledovat šéfa České lékařské komory Martina Kubka, a Zdeněk Masár.

Pětatřicetiletý muž už jeden trest dostal. Loni v prosinci mu Krajský soud v Praze udělil desetiměsíční podmínku za hanobení národa a podněcování k nenávisti. Důvodem byly jeho výroky u Ukrajincích.

Foto: Klára Mrázová , Právo

Tomáš Čermák u soudu

Reklama

Související témata:

Výběr článků