Hlavní obsah

Otec ze mě udělal bílého koně, řekl Babiš mladší po výslechu

13. 9. 2021, 10:37 – Praha • Aktualizováno 13. 9. 2021, 16:23

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) více než šest hodin vypovídal v pondělí na policii v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně také obviněn a jehož stíhání bylo později zastaveno, novinářům řekl, že z něj otec udělal tzv. bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej Babiš mladší přichází vypovídat na pražskou policii v kauze Čapí hnízdo.

Článek

V kauze Čapí hnízdo jsou nyní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu obviněni premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.

„Mám z toho dobrý pocit. Jsem rád, že jsem dnes (v pondělí) mohl konečně vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které ze mě můj otec udělal bílého koně. Chci zdůraznit, že jsem nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu,” řekl Babiš mladší novinářům před budovou pražské policie v Kongresové ulici.

Na další dotazy odpovídat nechtěl. K pondělnímu výslechu Babiše mladšího se dostavili i obhájci Babiše a Nagyové Michael a Josef Bartončíkovi.

Mám dobrý pocit, řekl Babiš ml. po pětihodinové výpovědi na policii

Krimi

Michael Bartončík novinářům řekl, že se k okolnostem výslechu vyjadřovat nemůže, nicméně uvedl, že ho výpověď Babiše mladšího s ohledem na jeho předchozí mediální vyjádření nepřekvapila.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert.

V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uvedl, že farma byla od počátku projektem jeho otce.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej Babiš mladší na policejním ředitelství

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Policie v kauze Čapí hnízdo v květnu navrhla premiéra i Nagyovou obžalovat, dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch ale na konci srpna vrátil případ k došetření, zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků.

Lhůtu pro doplnění dokazování Šaroch stanovil do 17. září.

Babiš mladší také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym, a to právě proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo.

Když nedostal 350 tisíc, změnil svědek výpověď o Čapím hnízdě

Krimi

Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. V souvislosti se svou cestou na Krym Babiš mladší vypovídal na policii minulý týden.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí, včetně Andreje Babiše mladšího a dalších členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných.

Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Babiš Čapímu hnízdu šéfoval, obrátil svědek

Domácí

Stíhání Babiše mladšího, jehož případ byl z hlavní větve vyčleněn, protože se policii muže nedařilo vyslechnout, bylo pravomocně zastaveno loni v únoru. Premiérův syn v té době žil ve Švýcarsku.

V Česku je od letošního července a proti svému otci veřejně vystupuje. Minulý týden na policii kvůli Čapímu hnízdu vypovídali například podle serveru irozhlas.cz i další z dříve obviněných.

Podle deníku Právo kriminalisté ve středu vyslýchali někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

Reklama

Výběr článků