Hlavní obsah

Zájem o očkování je malý. Přesto někteří na termín čekají

15. 4. 2022, 13:32

Zájem o očkování proti covidu je na minimu. I tak se denně najdou dva až tři tisíce lidí, v pátky dokonce dvojnásobek, kteří se před zahájením dovolenkové sezony rozhodli, že se nechají přeočkovat.

Foto: Michele Tantussi, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Některé státy by mohly dál vyžadovat platný covidový certifikát. Dvoudávkové očkování se však na většině míst uznává jen 270 dnů. Po přeočkování není platnost omezena. Vybírat centrum je však potřeba obezřetně. Na desítky míst je stále možné přijít bez ohlášení.

„Na jakémkoli místě bez registrace a rezervace nebude zájemce o očkování odmítnut,“ potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Kvůli stále nižšímu zájmu ale už některá centra zanikla, nebo se vrátila k registracím předem. Dříve úřady doporučovaly jít spíše tam, kde je fronta čekajících nejmenší.

Královna Alžběta II.: Covid mě vyčerpal

To se už teď nemusí v některých případech vyplatit. Zvlášť u méně využívaných center hrozí, že bude zájemců tak málo, že se nevyplatí ampuli o šesti či deseti dávkách otevřít. Kdyby přišli jen dva zájemci, mohl by zbytek látky skončit v koši.

„Doporučujeme vyhledat spíš pracoviště, kde je větší zájem, protože je tam vyšší šance, že člověk přijde rychleji na řadu,“ řekl Právu Lukáš Trnka, mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která registrační systém spravuje.

V méně využívaných místech se však může stát, že registrovaní nedostanou PIN 2, který jim umožní vybrat si termín pře­očkování, dokud se nepřihlásí dostatečný počet zájemců. V krajním případě si tak mohou počkat déle, než kdyby si zajeli třeba do vzdálenějšího, ale bezregistračního centra.

Optik: Lidé po covidu si stěžují, že vidí hůř

Aktuální seznam center je dostupný na https://ockoreport.uzis.cz. Podle něj funguje v Česku aktuálně šest desítek center, kam je možné přijít bez ohlášení pro posilující dávku. Čtrnáct z nich je v Praze. Mezi nimi je i Vše­obecná fakultní nemocnice. „Stále platí, že zájemci mohou přijít bez registrace,“ potvrdila mluvčí Marie Heřmánková.

Obavy, že by se otevřená balení vakcín nespotřebovala, větší nemocnice nemají. „Zájem je nižší, ale není to tak, že by přicházelo denně jen pár lidí. Jsou to nižší desítky,“ podotkl mluvčí FN u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach.

Kvůli setrvale klesajícímu zájmu už musela nemocnice zkrátit provozní dobu centra. Funguje už jen tři dny v týdnu. „Není nutná registrace,“ doplnil.

Obezřetně plánovat musí naopak praktičtí lékaři, kteří mohou pacienty očkovat přímo v ordinacích. Do objednávek vakcín se někteří nehrnuli ani dříve. Měli obavu, že by toho více vyhodili, než aplikovali. I teď se snaží naplánovat vše tak, aby na jeden den sezvali co nejvíce zájemců.

Odškodné zatím nikdo nedostal
Ministerstvo zdravotnictví zatím nevyhovělo žádné žádosti o odškodné kvůli následkům očkování proti covidu. Úředníci jich vyřídili zatím 19 z 63.
V součtu žádají lidé po státu téměř miliardu korun. Částky se pohybují od desítek tisíc do 100 milionů. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv dosud nahlásili lidé přes 12 tisíc podezření na nežádoucí účinky. Aplikováno bylo víc než 17,5 milionu dávek.
Covid-19 se stal za loňský rok nejčastější nemocí z povolání. Uznán byl u víc než 5300 případů.

Reklama

Výběr článků