Hlavní obsah

V Německu roste strach z Česka. Milion nakažených děsí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Situaci kolem koronaviru v Česku se v souvislosti s tím, že od počátku pandemie se nakazil více než milion lidí, věnují významné tiskové agentury. Reuters označil Česko jako jednu z nejhůře postižených zemí a německá tisková agentura DPA zase ve svém článku rozebírá možné důsledky uzavření hranic mezi Německem a Českem. Píše o strachu z „nebezpečného“ českého souseda, ale také o tom, že Německo potřebuje české pendlery.

Foto: Mike Blake, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Téměř každý desátý člověk v České republice byl infikován koronavirem, píše agentura Reuters poté, co české úřady oznámily, že počet nakažených překročil milion.

V Evropě mají vyšší počet nakažených v přepočtu na obyvatele za posledních 14 dní jen Portugalsko a Španělsko, poukazuje Reuters na data Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Počet zemřelých také patří mezi nejvyšší v Evropě, připomíná Reuters a uvádí, že od začátku září vzrostl počet úmrtí na covid-19 v ČR na 39násobek.

Epidemická situace v Izraeli se nelepší. Čím dál víc lidí tam na očkování kašle

Blízký a Střední východ

„Nemocnice jsou pod náporem prudkého nárůstu počtu případů, jenž začal po letních prázdninách, což provází nedostatek zdravotních pracovníků, a počet pacientů vyžadujících péči se ustálil na zhruba 6000 poté, co klesl z maxim přes 7000 z poloviny ledna,“ píše Reuters. Česká vláda chce před uvolněním lockdownu stlačit počet hospitalizovaných na 3000, připomíná agentura.

Agentura DPA rozebírá situaci v Česku z hlediska přeshraničního styku. Píše, že každý den jezdí tisíce pendlerů z Česka do Saska a Bavorska. „Co by se stalo, kdyby Německo své hranice pro pracovní síly z vysoce rizikového Česka najednou zcela uzavřelo?“ ptá se DPA.

Už neplatí, že rizikový kontakt je nad 15 minut, řekl Prymula

Domácí

„Na to nechci ani pomyslet,“ řekl agentuře Jan Tříska, který pracuje v jedné německé nemocnici. Pendleři by se podle 34letého muže z Ústí nad Labem ocitli v existenční nouzi. I pro podniky a sociální zařízení v Německu jsou podle DPA pendleři nepostradatelní. „Kdybychom na klinice v Pirně vyloučili všechny lékaře, sestřičky a pečovatele z Česka, mohla by nemocnice rovnou zavřít,“ řekl Tříska.

Nebezpečný soused

Mnoho odvětví je v Sasku a Bavorsku skutečně odkázáno na pracovní síly z Česka a zcela v popředí je právě zdravotnictví. Na českých pracovnících ale staví také hotelnictví, gastronomie, turismus, maloobchod, průmysl nebo logistika, vyjmenovává DPA.

Koronavirem už se nakazilo přes milion Čechů

Domácí

„Ale zároveň v Německu sílí strach z ,nebezpečného souseda“, Česka,“ podotýká DPA. Právě bavorský příhraniční region v sousedství s ČR je považován za ohnisko pandemie v Německu a úřady nevylučují souvislost s blízkostí hranice. V Sasku proto musí pendleři předkládat negativní test na covid dvakrát týdně a v Bavorsku dokonce každých 48 hodin.

„Víme o prvních výpovědích, protože pracovníci už to nesnesou,“ říká šéf Obchodní a hospodářské komory (IHK) v Chamu Richard Brunner.

Varianta koronaviru z anglického Kentu získala mutací „superschopnost“ obelstít imunitní systém

Evropa

Teorie, že právě pendleři z Česka mohou za vysoké počty koronavirové nákazy v rozsáhlých částech východního Německa a východního Bavorska, však podle DPA narážejí na skepsi expertů.

„Je nepochybně možné, že se podílejí na sporadickém zavlečení infekce, ale asi to není import nemoci zásadního epidemiologického významu,“ cituje DPA ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera.

Reklama

Výběr článků

Načítám