Hlavní obsah

Učitelé, zdravotníci ani pracovníci z domovů seniorů se postojem k očkování netají

5. 9. 2021, 22:14
Právo, zr

Ředitelé škol, nemocnic, nebo domovů pečujících o seniory obvykle ví, kteří jejich zaměstnanci se proti covidu-19 nechali očkovat a kteří ne. Od září jim k tomu pomáhá i nařízení vlády o testování neočkovaných. Zaměstnanci však ani předtím informace neskrývali a o očkování většinou otevřeně hovořili. Zákon přitom říká, že nemusí sdělovat nic. Zaměstnavatelé mezi očkovanými a neočkovanými také nesmí dělat rozdíly.

Foto: Mike Segar, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Očkování zaměstnanců jsme organizovali, takže máme přehled. Naočkováno je asi 65 procent personálu. Hovoříme o tom otevřeně. Ale neděláme mezi zaměstnanci žádné rozdíly. Děláme všechno pro to, aby to fungovalo. Testy a respirátory jsou základ, očkování je bonus, není to samospasitelné,“ řekl Novinkám ředitel pražského Domova seniorů Dřevčický park Lukáš Porubský.

Na čem podle něj záleží, je, že jsou očkovaní klienti domova, a to ze sta procent. Personál je v kontaktu s nimi opatrný, nezáleží proto podle ředitele na tom, zda se nechal nebo nenechal očkovat. Zvlášť, když i epidemiologové varují, že i očkovaní mohou virus přenášet.

Ředitel základní školy Pečky a zároveň prezident Asociace ředitelů škol Lukáš Zajíc Novinkám sdělil, že má o očkování svých podřízených ve škole také přehled. „Víme, kdo je očkovaný. Oni si to sice mohou nechat pro sebe, ale v případě, že není zaměstnanec očkovaný, tak musí absolvovat test. Kdyby tak neučinil, tak poruší nařízení ministerstva zdravotnictví,“ řekl Novinkám.

EMA: Napřed naočkujte nenaočkované, pak teprve řešte třetí dávku

Nařízení říká, že zaměstnanci školy nesmí být vpuštěni na pracoviště, pokud nedoloží negativní test, potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech. Co sedm dní se musí na přítomnost koronaviru testovat i zaměstnanci v sociálních službách, pokud nejsou plně očkovaní nebo neprodělali nemoc covid-19 v uplynulých 180 dnech.

Očkování vyžadovat zatím nelze

Bez problémů o postoji k očkování hovoří i učitelky v jedné pražské mateřské školce. „Bavily jsme se o tom už na jaře s kolegyněmi úplně otevřeně. Věděly jsme, která učitelka půjde na očkování a kdy, i to, jakou dostala vakcínu. Věděla to i ředitelka. Víme i o kolegyních, co se očkovat nechtějí, protože covid prodělaly. Nemáme s tím problém,“ řekla Novinkám učitelka ze školky Blanka.

I PR manažer liberecké nemocnice Václav Řičář Novinkám potvrdil, že nemocnice ví, jak je na tom s očkováním její personál. „Drtivá většina je očkovaná,“ napsal. Při plánování služeb u rizikových pacientů přitom prý na fakt, zda je ten či onen zdravotník očkovaný, nebo není, nemocnice nekouká. „Tyto informace nezohledňujeme,“ uvedl.

Podle advokátní kanceláře Valíček & Valíčková není podle stávající právní úpravy možné, aby zaměstnavatel po zaměstnancích očkování požadoval, i když má dle zákoníku práce obecnou povinnost vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí.

Naočkuje-li se 75 procent dospělých, Vojtěch ubere roušky

„Zaměstnavatel tak může zaměstnance k očkování pouze motivovat či jim očkování nabídnout. V případě motivování zaměstnanců k očkování musí však zaměstnavatel pamatovat na to, že nemůže zvýhodňovat očkované – tím by se dopustil nerovného zacházení. Pokud totiž zaměstnanci konají stejnou práci, pak mají dle zákoníku práce mít stejnou mzdu a stejně nastavené i benefity,“ uvedla kancelář pro Novinky.

Kromě toho se nesmí zaměstnavatel na očkování svých zaměstnanců ani oficiálně ptát. „Skutečnost, zda je zaměstnanec očkován, představuje osobní údaj zaměstnance týkající se jeho zdravotního stavu. Zaměstnavatel je sice oprávněn zjišťovat zdravotní stav zaměstnance, to však pouze v rozsahu nutném k posouzení, zda je zaměstnanec způsobilý k výkonu práce, příp. v rozsahu nutném ke splnění povinností, které zaměstnavateli ukládá zákon. Očkování pak na způsobilost k výkonu práce vliv nemá, stejně tak s ním zákony nespojují povinnost uloženou zaměstnavateli, proto zaměstnavatel není oprávněn tento osobní údaj zjišťovat,“ dodali advokáti.

Reklama

Výběr článků