Hlavní obsah

Třída je v karanténě, ale očkovaní do školy mohou

16. 9. 2021, 15:10
Aleš Honus, Rudolf Voleman, Právo, Aleš Honus, Rudolf Voleman

Už osm tříd z 24 skončilo v karanténě kvůli několika pozitivním testům mezi žáky a učiteli Základní školy Edvarda Beneše v Opavě. Někteří žáci z uzavřených tříd však přesto do školy chodí. Byli totiž očkováni a jejich rodiče o prezenční výuku požádali. Ale i když sedí ve třídách, učí se online.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Testování ve školách. Ilustrační foto.

Článek

„Rodiče, kteří argumentovali tím, že právě proto děti nechali očkovat, aby do karantény jít nemusely, mají samozřejmě pravdu. Zachovali se zodpovědně, takže jim nemůžu říct, že mají smůlu. Proto jsem těmto dětem vstup do školy umožnila,“ řekla Právu ředitelka školy Simona Horáková. Podle vyjádření hygieniků jde o správný postup.

V jedné třídě sedí jen tři žáci a v další jedna jediná žákyně. Účastní se distanční výuky s ostatními
Simona Horáková, ředitelka ZŠ

V jedné třídě tak podle ředitelky sedí jen tři žáci a v další pak jen jediná dívka. „Je tam spolu s učitelkou a přes počítač jsou obě ve spojení s ostatními, kteří jsou na distanční výuce doma. Děvče je ale spokojené, že může být ve škole,“ řekla ředitelka.

V současnosti se podle ní distanční výuka týká 165 žáků z celkového počtu 505. Podle informací Práva jde z hlediska nutnosti distanční výuky o nejpostiženější školu na území Moravskoslezského kraje.

Testy si zatím nechte, radí školám ministerstvo

Domácí

První informace o nákaze se přitom v opavské škole začaly objevovat v minulém týdnu. Antigenní testy, kterým se museli všichni žáci ještě během druhého zářijového týdne povinně podrobit, přitom neodhalily ani jednoho nakaženého.

„Rodičům jednoho z žáků se ale jejich dítě minulý týden nezdálo, a tak s ním šli na PCR test, který měl pozitivní výsledek. Následně v izolaci skončili první učitelé a další třídy,“ řekla Horáková.

Nemusí na docházce do školy trvat

Aktuálně je v domácí karanténě devět učitelů, u kterých je potvrzen pozitivní výsledek testu, případně na test ještě čekají. „Nikdo z nich není v nemocnici, ale od dvou učitelek vím, že mají teploty a obrovské bolesti hlavy. Obě jsou přitom očkované,“ posteskla si ředitelka školy.

Kvůli covidu zavřeli hygienici základní školu v Praze

Koronavirus

Jak potvrdil mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla, plně očkovaní žáci skutečně mohou do školy docházet bez ohledu na karanténu, pokud to ředitel školy umožní. „Zajištění prezenční nebo distanční výuky je pak plně v kompetenci ředitele školy,“ sdělil Kotrla.

„V neděli jsme byli kontaktováni školou, že od hygieniků věděla, že třída mé dcery jde do karantény,“ uvedla Helena Kyselá z Jenišova, jejíž třináctiletá dcera chodí na základní školu v Poštovní ulici v Karlových Varech. „Naše Bára je ale plně naočkovaná, takže se jí karanténa netýká, čili by mohla chodit do jiné třídy ve škole,“ pokračovala matka.

Už chceme normální školu, těší se po posledním povinném testování žáci i učitelé

Koronavirus

„Tuto možnost jsme ale nezvolili, protože mají jiné učitele a jsou s látkou jinde než třída dcery. Navíc v 8. C je spálová angína, takže bychom si asi moc nepomohli,“ dodala Kyselá s tím, že dcera tak absolvuje nyní online výuku jako zbytek její třídy.

„Děti, které ze třídy nejsou očkované, kontaktovala hygiena a chodí na testy,“ doplnila. „Já, ačkoliv jsem dvakrát očkovaná, tak jako zodpovědná matka jsem šla také s dcerou na test a byly jsme obě negativní,“ dodala.

Reklama

Výběr článků