Hlavní obsah

Nakažených přibývá i v Portugalsku, nejproočkovanější zemi EU

19. 11. 2021, 20:52 – Lisabon

Portugalsko, které je zemí s nejvyšší mírou proočkovanosti v Evropské unii, zaznamenává výrazný růst počtů případů koronavirové nákazy. Za posledních 72 hodin denní přírůstek nových případů překonal 2000, což se naposledy stalo v srpnu, uvedla agentura EFE. Země chce posílit přeočkování seniorů a dalších skupin populace.

Foto: Profimedia.cz

Počet koronavirových případů v Portugalsku stoupá

Článek

Čtrnáctidenní incidence nových případů na 100 tisíc obyvatel vystoupala na 191, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle statistik Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) přitom minulý týden činila 100.

Zvyšuje se také počet nakažených pacientů, kteří potřebují pomoc v nemocnici. V pátek se jich v portugalských nemocnicích lečilo 528, z nich 79 na jednotkách intenzivní péče. V podobně lidnaté České republice bylo v nemocnici 4750 covidových pacientů, z nichž skoro 700 je v těžkém stavu. V Portugalsku zemřelo za posledních 24 hodin v souvislosti s covidem-19 pět lidí, v Česku 48.

Portugalsko vsadilo na velitele ponorky. Naočkoval skoro všechny

Evropa

V Portugalsku má dokončené očkování 87 procent obyvatel, což je vůbec nejvyšší míra proočkovanosti v Evropské unii. Úřady se nyní zaměřují na přeočkování osob starších 65 let, zdravotníků, ošetřovatelů a hasičů. Vláda se ve čtvrtek rozhodla poskytnout posilující dávku lidem, kteří byli naočkováni vakcínou od společnosti Johnson & Johnson či dostali jen jednu dávku, protože nedávno prodělali nemoc covid-19.

Na Madeiře, kde je situace vážnější než ve zbytku země, od soboty začnou platit přísnější protipandemická opatření. Při vstupu do kadeřnictví, restaurací, hotelů, posiloven, kin a dalších druhů uzavřených prostor se bude nutné prokázat buď potvrzením o dokončeném očkování nebo negativním testem. Nošení roušek bude povinné v otevřených i uzavřených veřejných prostorech.

Proočkované Portugalsko zruší téměř všechny restrikce

Zahraniční

Portugalsko od začátku epidemie eviduje 1,1 milionu případů nákazy koronavirem a přes 18 tisíc nakažených zemřelo. Země zaznamenala čtyři epidemické vlny, z nichž zřejmě nejvážnější byla letos v lednu a v únoru, kdy v Portugalsko hrozil akutní nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče a vláda musela požádat o pomoc zahraničí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků