Hlavní obsah

Přibylo 1297 nakažených, v nemocnicích leží s covidem hlavně starší pacienti

5. 7. 2022, 8:03 • Aktualizováno 5. 7. 2022, 8:51

Letní vlna covidu nastupuje. Počty nově odhalených případů v pracovní dny přesahují tisíc, což se dělo naposledy začátkem května. V pondělí potvrdily laboratoře nákazu 1297 lidem, v porovnání s minulým pondělím je to malý nárůst o 56 případů. Dalších 376 lidí se nakazilo opakovaně.

Foto: KKN

Ilustrační foto.

Článek

V sobotu pak bylo 353 případů koronaviru, což je nejvíce o víkendu od počátku května.

Za nárůstem je podle ministerstva zdravotnictví i odborníků šíření vysoce nakažlivé varianty omikronu, tzv. BA.5, kterou minulý týden náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic přirovnal nakažlivostí ke spalničkám.

Největší podíl nakažených je momentálně v hlavním městě a přilehlých oblastech. V nemocnicích se to může odrazit do dvou týdnů. Zvyšovat se začaly počty hospitalizovaných, k úternímu ránu jich bylo 219. Počty těch ve velmi vážném stavu ale zůstávají dál nízké, nyní je to 13 lidí.

Strach z vlny covidu? Riziko se rapidně snížilo a existuje účinná léčba, uklidňují odborníci

Například ve Fakultní nemocnici Motol v posledních třech týdnech stoupl počet pacientů s covidem ze 4 na 16.

Chřipkové příznaky

„Příznaky mají klasické pro respirační infekce – kašel, únavu, teplotu, v několika případech průjem nebo zvracení, dušnost, od obtíží způsobených dřívějšími variantami viru se neliší, infekce mají mírnější klinické příznaky,“ přiblížila mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Struktura hospitalizovaných se s omikronem příliš nezměnila. Ukazuje se však, že s delší dobou od posledního očkování ochranný efekt klesá. Ze všech šestnácti pacientů totiž pouze tři nejsou očkováni proti covidu. Co je ale podstatnější – většina hospitalizovaných s covidem má sníženou imunitu nebo jiná přidružená onemocnění. „Tři jsou starší 80 let,“ doplnila Danková. Obdobné je to ve Fakultní nemocnici v Plzni, kde mají šest pacientů s covidem.

Subvarianty omikronu v Česku dominují

„Většinou jde o pacienty ve věkové kategorii 65+ a nemocné doprovází řada základních onemocnění,“ řekla Právu mluvčí Gabriela Levorová.

O čtyři nakažené se koncem týdne starali ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Vedoucí lékař tamní III. interní kliniky Lukáš Zlatohlávek potvrzuje, že oproti minulým měsícům se projevy nemoci ani skupiny hospitalizovaných příliš nezměnily. „Trvá i fakt, že neočkovaní pacienti mají komplikovanější průběh,“ řekl Právu.

Naopak třeba v oblastní nemocnici v Benešově v současnosti žádného pacienta s covidem nemají.

Anketa

Chystáte se na očkování proti covidu?
Ano, na několikátou dávku
32,5 %
Ano, na první dávku
1,6 %
Ne
65,9 %
Celkem hlasovalo 11448 čtenářů.

Reklama

Výběr článků