Hlavní obsah

Premianti a propadlíci v proočkovanosti: Česko patří mezi průměr

23. 8. 2021, 14:32
Novinky, mso

Sedmdesátiprocentní úroveň proočkovanosti je podle vědců klíčová pro získání kolektivní imunity. Česká republika se momentálně blíží 52 procentům. Nejlépe si na světě vede ostrovní země Malta s necelými 93 procenty. V přepočtu na milion obyvatel má přitom více případů než ČR, ukazují statistiky serveru Our World in Data.

Článek

Maltu následuje se 74 procenty Island. Třetí je s 67 procenty Portugalsko, které se počtem obyvatel dá porovnávat s Českou republikou.

V sedmidenním průměru a přepočtu na milion obyvatel mají ale i tyto „proočkované” země výrazněji vyšší počet nakažených než ČR (Island 248 a Portugalsko 225, zatímco ČR 17).

V počtu úmrtí si ale vedou relativně dobře všichni. Island je na nule, ČR má 0,15 úmrtí za týden v přepočtu na milion obyvatel, Portugalsko 1,19 a Malta 1,94.

MAPA: Ve velkých městech je proočkovanost přes 60 procent

Domácí

Česko si v očkovací dispciplíně vede průměrně i v porovnání se svými sousedy. V Německu má ukončené očkování 58 procent, Rakousko je na 57, Polsko na 49 a Slovensko na 39 procentech.

V úmrtnosti si z vybraných zemí vede nejhůře Kypr. Ten má 4,34 úmrtí za týden v přepočtu na milion obyvatel. Vyšší úmrtnost panuje také v Kosovu (rychle zde stoupá i počet nových případů) a Spojených státech.

Vakcínu má v EU už 70 procent dospělých

Koronavirus

USA hlásí nápor na nemocnice 

USA se aktuálně potýkají s rekordními čísly hospitalizovaných u lidí do 50 let. Většina lidí, kteří ulehnou s covidem-19 v nemocnicích, není podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí očkována.

Sedmdesátiprocentní hranicii proočkovanosti, a tedy kolektivní imunitě, se z vybraných zemí blíží Dánsko (69 procent). Nad šedesáti procenty jsou ještě Izrael, Nizozemsko, Spojené království, Belgie, Irsko a Španělsko.

Reklama

Související témata:

Výběr článků