Hlavní obsah

Nenaočkované si koronavirus najde, říká britský expert

26. 5. 2021, 18:27 – Londýn
Novinky, mso

„SARS-CoV-2 se ale neustále vyvíjí, a nakonec najde cestu, jak imunitní systém obejít. Nenaočkovaní pak budou ve větším nebezpečí,“ říká profesor Andrew Pollard, ředitel vakcinační skupiny při Oxfordské univerzitě.

Foto: Peter Cziborra, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Pollard připomněl, že nechat se očkovat neznamená, že se dotyčný jedinec koronavirem nenakazí. Cílem vakcín je udržet lidi mimo nemocnici a tím pádem i mimo ohrožení života. Problémem ale mohou být různé mutace viru.

„Nebavíme se jen o současných variantách, které známe. Objeví se další. Je to přirozený vývoj viru, který mutuje a nakonec najde způsob, jak imunitní systém alespoň částečně obejít,“ řekl v rozhovoru pro BBC Radio 4.

V Británii urychlují očkování kvůli indické mutaci

Evropa

Lidé, kteří se nechtějí naočkovat, poté budou vystaveni většímu riziku. Především věková skupina nad 50 let. „Sami se tím vystavují potenciálně vážnějšímu průběhu nemoci,“ upozornil Pollard.

Příkladem je podle experta indická varianta nemoci covid-19. Vakcíny na ní sice zabírají, ale tato mutace se dokáže šířit efektivněji než původní kmen.

Británie patří v očkování k nejlepším na světě. Kompletně už má naočkováno bezmála 23 milionů lidí. Vyočkovaných dávek je celkem lehce přes 60 milionů. Vakcinaci ale podstoupily už všechny rizikové skupiny, což premiér Boris Johnson označil za úspěch a Británie tak pomalu mohla začít s rozvolňováním.

Reklama

Výběr článků