Hlavní obsah

Naočkujme chudé země v zájmu klimatického boje, burcují osobnosti

8. 6. 2021, 14:01
Právo, mcm

Bohaté země stojí podle nedělníku The Observer před volbou, zda zajistí přístup k očkovacím látkám pro chudé země, nebo ne. Pokud nezajistí, může to údajně zastavit pokrok v boji proti změnám klimatu. Britský premiér Boris Johnson proto v neděli vyzval, aby bohaté země pomohly do konce roku 2022 naočkovat obyvatelstvo celé planety.

Foto: Adnan Abidi, Reuters

Očkování v indickém Dillí

Článek

„Očkování světa do konce příštího roku by bylo jedním z největších počinů v lékařské historii. Vyzývám kolegy z G7, aby se k nám připojili ve snaze ukončit tuto strašlivou pandemii,“ řekl Johnson. Jeho výzva přišla před třídenním summitem hospodářsky nejvyspělejších zemí světa (G7), který začne v pátek v britském Cornwallu.

Podle Observeru varovala řada osobností, že neschopnost dohodnout se na očkování obyvatel chudších zemí může vést k tomu, že tyto země odmítnou spolupracovat v boji proti klimatické krizi, nebo toho nebudou schopny.

Putin nabídl placenou vakcinaci pro cizince

Evropa

„Nemůžeme mít globální solidaritu a důvěru v boji proti změně klimatu, pokud neprojevíme solidaritu kolem vakcín,“ řekl Paul Polman, dříve generální ředitel společnosti Unilever a šéf Mezinárodní obchodní komory.

Velká nerovnováha

„Přetrvává zjevná souvislost mezi spravedlivým přístupem k vakcínám a kroky proti změně klimatu,“ tvrdila i Patricia Scotlandová, generální tajemníce Britského společenství národů.

Tuto souvislost vysvětlil Joss Garman, britský ředitel Evropské nadace pro klima. Podle něj stojí covid rozvojové země asi bilion dolarů ročně. „Téměř sto zemí, zahlcených zdravotní a finanční krizí, dosud nepředložilo svůj klimatický plán pro Cop26,“ zdůraznil.

Za 20 let zmizely islandské ledovce z plochy 750 čtverečních kilometrů

Věda a školy

Cop26 je klimatický summit OSN, který se uskuteční v listopadu v britském Glasgow. Johnson by rád položil základy pro úspěch tohoto jednání už na nynější vrcholné schůzce G7.

Nejbohatší země mají dost vakcín, aby naočkovaly celou svou populaci více než dvakrát. USA, Británie, země EU, Kanada a Japonsko si podle americké Duke University zajistily celkem 5,3 miliardy dávek vakcín, byť dohromady mají jen něco málo přes miliardu obyvatel. Mají tedy zhruba o tři miliardy dávek více, než kolik reálně potřebují.

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová již řekla, že bude Cop26 bojkotovat, nedostanou-li rozvojové země spravedlivý podíl na očkovacích látkách. Některé nevládní skupiny vyzvaly rozvojové země, aby učinily totéž. Proto Johnson v neděli varoval, že covid a klima jsou stále více a nebezpečněji propojeny.

Reklama

Výběr článků