Hlavní obsah

Na darknetu se nabízejí vakcíny. Místo nich přijdou kapky do nosu

5. 3. 2021, 9:39
Novinky, mso

Na darknetu se objevilo více než tucet nabídek prodeje vakcíny od Pfizeru, AstraZeneky či Moderny. Se zjištěním přišla bezpečnostní společnost Kaspersky. Někteří prodejci nabízejí i neprověřené vakcíny. Průměrná hodnota jedné dávky je na černém trhu dostupná zhruba za 11 tisíc korun.

Foto: Johanna Geron, Reuters

Očkování vakcínou od AstraZeneky v Bruselu

Článek

„Komunikace probíhá na základě šifrovaných aplikací jako Wickr a Telegram. Prodávající požadují, aby transakce probíhaly v kryptoměnách, nejčastěji formou bitcoinu,“ uvedlo analytické oddělení Kaspersky.

Nejlevnější „vakcíny“ jsou dostupné v přepočtu za 5,5 tisíce korun, nejdražší za 26,5 tisíce korun. Prodejci nejčastěji pocházejí z Německa, Francie, Británie a Spojených států.

Češi nakupovali ve velkém drogy na darknetu, vyhmátl je Europol

Prodávající podle analytiků uskuteční mezi 100 až 500 transakcemi, ale není zřejmé, zda se ve všech případech jedná o prodej vakcín. Analýza také nedokázala rozluštit, kolik nabídek je skutečných a v kolika případech se jedná pouze o podvrh.

Profesor Roderic Broadhurst z Australského národní univerzity podobný průzkum uskutečnil už loni v dubnu. Tehdy ho zajímalo, jak se na černých trzích prodává ochranná výbava a „léky“ proti koronaviru. Transakce tehdy odhalil zhruba u dvaceti prodejců na darknetu.

Někteří prodejci k látce mají přístup

Už tehdy podle Broadhursta byly na některých webech k nalezení vakcíny proti covidu-19, ačkoli žádné v tu chvíli ještě neexistovaly. Jedna dávka se tehdy prodávala za v přepočtu 417 tisíc korun.

Koronavirové vakcíny se prodávají na darknetu ve velkém. Jedna dávka až za 21 500 Kč

„V některých případech se jednalo o lahvičky obsahující solný roztok podobný tomu, jaký najdeme v kapkách do nosu,“ řekl Broadhurst Guardianu Australia.

Většina lidí podle něj pouze přijde o peníze, protože dostanou falešnou „vakcínu“. „Nelze ale vyloučit, že mezi hromadou podvodných nabídek bude některá opravdu skutečná s originálním produktem. Malý počet prodejců určitě bude nějak napojen na dodavatele, případě bude mít k vakcíně přístup,“ dodal Broadhurst.

Australská správa léčebného zboží občany varovala, že online vakcíny budou pravděpodobně neúčinné a hlavně nebezpečné. „Zřejmě to budou padělky. Prodejci vás jen okradou o peníze a osobní údaje. Vždy si ověřujte informace z ověřených zdrojů,“ stojí ve vyjádření správy.

Jak funguje darknet

Darknet původně vznikl s ušlechtilou myšlenkou, mělo jít o prostor na internetu bez regulací a státního dohledu. Nejprve tedy sloužil především jako anonymní digitální prostor v zemích, kde panuje na sítích tvrdá cenzura, a k těmto účelům slouží i nyní.

Postupně však darknet začal přitahovat zločince, kteří pod rouškou anonymity mohli prodávat prakticky jakékoliv zboží bez omezení – na internetovém černém trhu tak není problém sehnat drogy, zbraně, léky, padělané dokumenty, škodlivý software či odcizené osobní údaje běžných uživatelů.

K darknetu se lidé mohou připojit prostřednictvím speciálních internetových prohlížečů, jež jsou schopny pracovat přes šifrované sítě a nabízejí konfiguraci komunikačních protokolů a portů.

Jako platidlo zde slouží virtuální mince, nejčastěji bitcoiny, ethereum či monero, díky kterým jsou kupující a prodávající prakticky nevystopovatelní. Ochránci zákona tedy mají jen velmi omezené možnosti, jak obchodování na černém internetovém trhu zarazit.

Reklama

Související témata:

Výběr článků